Skip to content
آب اکسیژنه

آب اکسیژنه

 • نام محصول: آب اکسیژنه 
 • نام انگلیسی: Hydrogen Peroxide
 • اسامی مشابه: هیدروژن پراکسید | پراکسید هیدروژن

 

 • خرید آب اکسیژنه
 • قیمت آب اکسیژنه
شناسه محصول: 4983 دسته‌بندی:

استعلام قیمت و مشاوره خرید

مبنا شیمی: 22264634-021

ارسال سریع
اصالت کالا
سراسر کشور
مشاوره خرید

توضیحات

فهرست مطالبآب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) چیست؟

آب اکسیژنه (Hydrogen Peroxide)، پراکسید هیدروژن، دی هیدروژن دی اکسید یا هیدروژن پراکساید با نام علمی H2O2 شناخته می‌شود. 

یک ترکیب شیمیایی با کاربردهای متعدد و مفید است. با ظاهر آبی کم رنگ برای استفاده‌های خاص در صنایع مختلف و زندگی روزمره محبوبیت پیدا کرده است. 

یکی از رایج‌ترین کاربردهای پراکسید هیدروژن به عنوان یک ماده پاک کننده و ضد عفونی کننده است. علاوه بر این، این ترکیب سودمندی خود را در کاربردهای مختلف صنعتی نشان می‌دهد. 

این ماده در مواجهه با نور تجزیه می‌شود. به همین دلیل در ظروف تیره رنگ نگهداری می‌شود.

 به طور گسترده به عنوان یک عامل سفید کننده در صنایع کاغذ، نساجی و همچنین در تولید مواد شیمیایی آلی مانند اسید پراستیک، اکسید پروپیلن و ترکیبات اپوکسی کاربرد دارد. 

در صنعت هوافضا از آن به عنوان پیشرانه و همچنین ضدعفونی کننده فضاپیماها و تجهیزات استفاده می‌کنند.

فروش آب اکسیژنه مبنا شیمی

انواع آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن با گرید خوراکی ملایم‌ترین نوع آن است. این نوع به طور خاص برای استفاده در صنایع غذایی و نوشیدنی ساخته شده است. این ماده در لیست مواد تصفیه آب نیز قرار گرفته است. 

این نوع پراکسید هیدروژن بسیار خالص است و از رعایت استانداردهای ایمنی لازم برای مصرف اطمینان می‌دهد. 

اغلب به عنوان یک عامل ضد میکروبی در پردازش مواد غذایی، برای تصفیه آب و کاربردهای مشابه استفاده می‌شود. 

از طرف دیگر، پراکسید هیدروژن درجه صنعتی بسیار بیشتر از همتای خوراکی خود غلظت دارد. برای استفاده در کاربردهای مختلف صنعتی از جمله تمیز کردن، سفید کردن و حتی پیشران موشک طراحی شده است. 

این گرید از هیدروژن پراکسید یک عامل اکسید کننده موثر و قدرتمند برای فرآیندهای صنعتی تمی‌باشد. 

گرید آزمایشگاهی این ماده به طور خاص برای تحقیقات علمی و آزمایش تولید می‌شود. این نوع با دقت تولید می‌گردد تا از خلوص و قوام بالا اطمینان حاصل شود. 

معمولاً در آزمایشگاه‌ها برای کارهایی مانند تمیز کردن تجهیزات آزمایشگاهی، استریل کردن سطوح و به عنوان یک واکنش دهنده در واکنش‌های شیمیایی خاص کاربرد دارد. 

شاید برای برخی سوال باشد که جایگزین آب اکسیژنه چیست؟ هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول، سدیم پرکربنات، اسید سیتریک، ید، رابینگ الکل و کلر جایگزین‌های این ماده هستند.

گرید هیدروژن پراکسید

آب اکسیژنه در سه گرید متفاوت به بازار عرضه می‌شود. هر پایه را در این بخش بررسی می‌شود: 

1- پراکسید هیدروژن صنعتی 

این گرید از آب اکسیژنه در درجه اول برای مقاصد صنعتی استفاده می‌گردد. با غلظت‌های موجود 35% و 50%، کاربردهای صنعتی مختلفی را ارائه می‌دهد. 

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که این نوع آب اکسیژنه حاوی مواد مضری مانند فلزات سنگین است. در نتیجه، فقط باید برای مقاصد غیر خوراکی در بخش صنعتی استفاده شود. 

 2- پراکسید هیدروژن خوراکی

آب اکسیژنه خوراکی در دو نوع 35% و 50% موجود است. در مقایسه با گریدهای دیگر، قیمت پراکسید هیدروژن خوراکی بالاتر است. 

این امر به دلیل فرآیند تولید است که هزینه‌های اضافی را برای رعایت استانداردهای لازم برای استفاده ایمن و خوراکی متحمل می‌شود.

3- آب اکسیژنه آزمایشگاهی

این پایه از آب اکسیژنه که به طور خاص برای استفاده آزمایشگاهی طراحی شده است برای تحقیقات و کارهای علمی ضروری است. 

درصد خلوص فوق العاده بالایی دارد و نتایج دقیق و قابل اعتمادی را در محیط آزمایشگاهی تضمین می‌کند.

 به طور کلی، این سه درجه متمایز از آب اکسیژنه کاربردها و مزایای متفاوتی را ارائه می‌دهند. مهم است که درجه مناسب را بر اساس نیازهای خاص خود برای استفاده ایمن و موثر انتخاب کنید. برخی گمان می‌برند آب اکسیژنه همان وایتکس است، در واقع این چنین نیست.

خواص فیزیکی و شیمیایی آب اکسیژنه 

پراکسید هیدروژن یک ترکیب شیمیایی منحصر به فرد است که عمدتا به دلیل خواص اکسید کننده آن شناخته شده است. 

یک مایع آبی کم رنگ در دمای اتاق است و از دو اتم هیدروژن تشکیل شده است که به دو اتم اکسیژن پیوند دارند. در این بخش به طور مفصل به خواص فیزیکی و شیمیایی پراکسید هیدروژن می‌پردازم:

مشخصات فنی هیدروژن پراکسید
H2O2 فرمول شیمیایی
34.0147 g/mol وزن مولکولی
مایع شفاف بی رنگ مایل به آبی خیلی روشن شکل ظاهری
کمی تند بو
-0.43 °C نقطه ذوب
150.2 °C نقطه جوش
1.110  g/cm3 چگالی
1.245 cP ویسکوزیته
11.75 اسیدیته
5 mmHg فشار بخار
محلول در آب، اتر و الکل و نامحلول در هیدروکربن های سبک حلالیت
2.26 D لحظه دوقطبی

 

مشخصات فیزیکی هیدروژن پراکسید

 1. حالت ماده: هنگامی که در معرض نور قرار می‌گیرد تجزیه می‌شود و منجر به تشکیل آب و اکسیژن می‌گردد. در نتیجه، پراکسید هیدروژن اغلب در ظروف مات فروخته می‌شود تا فرایند تجزیه به حداقل برسد. 
 2. چگالی و نقطه جوش: دارای چگالی 1.45 گرم بر سانتی متر مکعب است، به این معنی که چگالی آن از آب بیشتر است. نقطه جوش آن در حدود 150.2 درجه سانتیگراد (302.4 درجه فارنهایت) تحت فشار اتمسفر می‌باشد.
 3. حلالیت: در آب، الکل و اتر قابل اختلاط است. این بدان معنی است که به راحتی با این مواد ترکیب می‌شود تا محلول‌های همگن تشکیل گردد.
 4. پایداری: همانطور که قبلاً ذکر شد، این ماده می‌تواند به طور خود به خود تجزیه شود. به ویژه تحت تاثیر نور، گرما یا مواد کاتالیزوری. این واکنش تجزیه طبیعی یک جنبه مهم از شیمی آن است و بسته به شرایط می‌تواند مفید و خطرناک باشد.

خواص هیدروژن پروکسید

 خواص شیمیایی هیدٰروژن پراکسید

1. عامل اکسید کننده: یکی از مهمترین خواص شیمیایی این ترکیب توانایی آن در عمل به عنوان یک عامل اکسید کننده است. 

به آسانی اکسیژن را به مواد دیگر اهدا می‌کند و در نتیجه آنها را اکسید می‌نماید. این خاصیت آن را به یک ماده سفید کننده، ضدعفونی کننده و جزء موثر در سوخت موشک تبدیل می‌کند. 

2. تجزیه: یک ترکیب ناپایدار است و به راحتی به آب و گاز اکسیژن تجزیه می‌شود. این تجزیه می‌تواند با حضور کاتالیزورهای خاصی مانند فلزات واسطه (مانند آهن یا منگنز) ایجاد شود. واکنش گرمازا است و با ادامه آن گرما آزاد می‌گردد. 

3. واکنش پذیری: با مواد مختلفی از جمله فلزات، نمک‌ها، اسیدها و بازها واکنش می‌دهد. به عنوان مثال، با فلزاتی مانند آهن، نقره، مس و سرب واکنش داده و اکسیدها یا هیدروکسیدهای فلزی را تشکیل می‌دهد. واکنش این ماده را می‌توان با افزودن کاتالیزورها یا با افزایش دمای بیشتر افزایش داد. 

4. غیر قابل اشتعال: با وجود توانایی در تسریع فرآیند احتراق، پراکسید هیدروژن خود قابل اشتعال نیست. با این حال می‌تواند با آزاد کردن اکسیژن از احتراق پشتیبانی کند و در شرایط خاص آن را به یک ماده بالقوه خطرناک تبدیل نماید. 

خرید آب اکسیژنه

پیش از خرید درک غلظت‌های موجود بنا به اهداف بسیار مهم است. این محصول معمولاً در غلظت‌های 35 و 50 درصد در گریدهای صنعتی، خوراکی موجود است. هنگام خرید پراکسید هیدروژن، به دنبال تامین کنندگان معتبر و شناخته شده باشید.

 شما به راحتی  می‌توانید آن را از پلت فرم‌های آنلاین خریداری کنید. هلدینگ مبنا شیمی یکی از برترین عرضه کنندگان مواد تصفیه آب و مواد شیمیایی باکیفیت در ایران است. 

برای خرید آب اکسیژنه خوراکی و صنعتی با قیمت مناسب با کارشناسان فروش این مجموعه تجاری در تماس باشید.

خرید آب اکسیژنه

قیمت آب اکسیژنه

قیمت آب اکسیژنه
هلدینگ مبنا شیمی بهترین محصولات را با قیمت‌های بی‌نظیر در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.
امتیاز برجسته این مجموعه تجاری، ارائه محصولات با کیفیت بالا و مقرون به صرفه‌ می‌باشد.
قیمت محصولات به دلیل نوسان در نمودارهای ارزی، پویایی عرضه و تقاضا و مقدار خرید به صورت انبوه، عمده و خرده متفاوت است. لذا برای استعلام نرخ محصولات با کارشناسان فروش این شرکت در تماس باشید.
مبنا شیمی علاوه بر قیمت‌های مقرون به صرفه به کیفیت محصول خود نیز افتخار می‌کند. همچنین معتقد است همه سزاواری دسترسی به محصولات درجه یک با قیمت مناسب را دارا می‌باشند.

به همین دلیل به طور مداوم استراتژی قیمت‌گذاری خود را ارزیابی کرده تا مطمئن گردد بهترین معاملات در بازار را به شما ارائه می‌دهد.

تیم پشتیبانی همیشه آماده خدمات رسانی به صورت آنلاین و تلفنی می‌باشند. برای استعلام قیمت آب اکسیژنه 30 درصد با شماره‌های درج شده بر روی سایت تماس بگیرید.

نام محصول

قیمت آب اکسیژنه 50% صنعتی تماس بگیرید
قیمت آب اکسیژنه 35%خوراکی تماس بگیرید

آنالیز آب اکسیژنه مبنا شیمی

آنالیز هیدروژن پراکسید 50 درصد
استاندارد مرجع محدوده مشخصات محصول حدود مطابق با استاندارد ملی مشخصات فیزیکی و شیمیایی ردیف
INSO 3239 50 – 51 Min 50 – 51 Min مقدار هیدروژن پراکسید بر حسب درصد جرمی 1
INSO 3239 97 Max 97 Max پایداری برحسب درصد جرمی 2
INSO 3239 0.1 Max 0.1 Max باقیمانده تبخیر برحسب درصد جرمی 3
INSO 3239 0.05 Max 0.05 Max مقدار اسید آزاد H₂SO₄

برحسب درصد جرمی

4
INSO 3239 0.0001 Max 0.0001 Max آهن

Fe

درصد جرمی

5

 

 

آنالیز هیدروژن پراکسید 35 درصد
استاندارد مرجع محدوده مشخصات محصول حدود مطابق با استاندارد ملی مشخصات فیزیکی و شیمیایی ردیف
INSO 3239 35 – 36 Min 35 – 36 Min مقدار هیدروژن پراکسید بر حسب درصد جرمی 1
INSO 3239 97 Max 97 Max پایداری برحسب درصد جرمی 2
INSO 3239 0.05 Max 0.05 Max باقیمانده تبخیر برحسب درصد جرمی 3
INSO 3239 0.05 Max 0.05 Max مقدار اسید آزاد H₂SO₄

برحسب درصد جرمی

4
INSO 3239 0.0001 Max 0.0001 Max آهن

Fe

درصد جرمی

5

 

مزایای هیدروژن پراکسید مبنا شیمی

 1. ضدعفونی کننده قوی: در کشتن باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها بسیار موثر است. از آن به عنوان ضدعفونی کننده سطوح، تجهیزات و حتی تصفیه آب استفاده می‌شود. 
 2. عامل اکسید کننده قوی: یک اکسید کننده قوی است. به این معنی که می‌تواند آلاینده‌های آلی را تجزیه و از بین ببرد. این خاصیت آن را در کاربردهایی مانند تصفیه فاضلاب، بخشی که قادر است آلاینده‌های آلی را حذف کند، مفید می‌باشد. 
 3. کاربردهای صنعتی چند منظوره: این ترکیب در صنایع مختلفی مانند نساجی، کاغذسازی و تولید خمیر کاغذ استفاده می‌شود. قادر است منسوجات را سفید کند، لکه‌ها را از پارچه پاک نماید و در فرآیندهای سفید کردن خمیر کاغذ کاربرد دارد. 
 4. جایگزین سازگار با محیط زیست: در مقایسه با ترکیبات مبتنی بر کلر، پراکسید هیدروژن سازگارتر با محیط زیست در نظر گرفته می‌شود. به آب و اکسیژن تجزیه می‌گردد و هیچ گونه باقیمانده یا محصول جانبی مضری از خود باقی نمی‌گذارد.
 5. حذف بو:قادر است به طور موثری بوی بد ناشی از موادی مانند باکتری، کپک را خنثی یا از بین ببرد. 

کاربرد هیدروژن پراکسید

پراکسید هیدروژن (H2O2) یک ترکیب شیمیایی است که به دلیل خواص منحصر به فردش در صنایع مختلف کاربرد دارد. برخی از کاربردهای این ماده در صنایع مختلف  عبارتند از: 

 1. صنایع شیمیایی: در صنایع شیمیایی یک عامل اکسید کننده با ارزش است که در واکنش‌های شیمیایی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان از آن برای سنتز ترکیبات آلی، فرآیندهای سفید کننده و تولید مواد شیمیایی ویژه مانند اسید پراستیک استفاده کرد که به عنوان یک ضد عفونی کننده کاربرد دارد.
 2. تصفیه آب: به طور گسترده در فرآیندهای تصفیه آب استفاده می‌شود. خواص اکسید کننده قوی به آن اجازه می‌دهد تا آلاینده‌های آلی را حذف کند، سموم را تجزیه نماید و میکروارگانیسم‌های مضر را از بین ببرد. لذا برای اهداف ضد عفونی مفید است. همچنین در حذف آهن و منگنز از منابع آب موثر است.

کاربرد پروکسید هیدروژن

مهمترین کاربرد آب اکسیژنه

 1. صنعت خمیر و کاغذ: به طور گسترده برای فرآیندهای سفید کردن استفاده می‌شود. به درخشندگی و خوشرنگ شدن خمیر کمک می‌کند و در نتیجه محصولات کاغذی با کیفیت بالا تولید می‌گردد. همچنین برای حذف جوهر و سایر ناخالصی‌ها از کاغذ بازیافتی کاربرد دارد و استفاده مجدد از آن را تسهیل می‌نماید.
 2. صنعت نساجی: در صنعت نساجی به عنوان یک عامل سفید کننده برای پارچه‌ها و الیاف استفاده می‌شود. این ماده به طور موثر رنگ‌ها و ناخالصی‌ها را از منسوجات حذف می‌کند و امکان تولید لباس‌های شاداب و تمیز را فراهم می‌نماید. 
 3. اصلاح زیست محیطی: در تلاش‌های بهسازی محیطی برای تصفیه خاک و آب‌های زیرزمینی آلوده استفاده می‌شود. با تسهیل فرآیندهای اکسیداسیون به تخریب آلاینده‌های آلی مانند هیدروکربن‌ها کمک می‌کند. 
 4. پزشکی و بهداشت: دارای خواص ضد عفونی کننده است و آن را برای کاربردهای پزشکی و بهداشتی مناسب می‌کند. می‌توان از آن برای تمیز کردن زخم و استریل کردن تجهیزات پزشکی، ضدعفونی سطوح و در مقادیر توصیه شده و خلوص کم در دهانشویه‌ها و شستشوهای دهان استفاده کرد. 
 5. کشاورزی: به عنوان یک محصول تصفیه خاک استفاده می‌شود.  در کنترل برخی بیماری‌های قارچی و باکتریایی در گیاهان موثر است. برای افزایش جوانه زنی بذر و جذب مواد مغذی در برخی از محصولات کاربرد دارد. 

فروش آب اکسیژنه مبنا شیمی

هلدینگ مبنا شیمی خود را به عنوان یک شریک قابل اعتماد در تامین مواد شیمیایی و مواد تصفیه آب برای اهداف متعدد تثبیت کرده است. 

محصولات مبنا شیمی از بالاترین کیفیت برخوردار است و به طور مداوم بهترین نتایج را در همه پروژه‌ها ارائه می‌دهد.

فلسفه تجاری مبنا شیمی رضایت مشتری است. تیم اختصاصی این مجموعه تجاری نیازهای هر مشتری را به سرعت و به طور موثر برطرف می ‎‌نماید. 

از درخواست‌های قبل از خرید تا پشتیبانی پس از فروش، این شرکت خود را به ارائه کمک و راهنمایی به متقاضیان مسئول می‌داند. 

برای خرید محصولات باکیفیت مبنا شیمی با قیمت‌های مناسب با تیم فروش این مجموعه تجاری بازرگانی در ارتباط باشید.

قیمت آب اکسیژنه

نگهداری آب اکسیژنه

برای اطمینان از طول عمر و پایداری این ماده ذخیره سازی مناسب آن بسیار مهم است. این راهنمای عملی شیوه‌ متداول را برای ذخیره‌سازی هیدروژن پراکسید با تأکید بر ایمنی و محافظت در برابر تخریب و به حداقل رساندن خطرات احتمالی، تشریح می‌کند.

انتخاب ظروف نگهداری

1- یک ظرف مناسب انتخاب کنید: انتخاب ظرف مناسب برای ذخیره سازی این ماده به طور موثر و ایمن ضروری است. در انتخاب ظرف به عوامل زیر توجه کنید: 

– جنس: ظروف مات، تیره رنگ و غیر واکنشی مانند پلی اتیلن (HDPE) یا شیشه را برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نور و کاهش خطر تخریب انتخاب کنید.

– قابلیت مهر و موم شدن: اطمینان حاصل کنید که ظرف دارای یک مهر و موم هواگیر برای جلوگیری از تبخیر، آلودگی و نشت است. 

انتخاب محیط نگهداری

2- در یک منطقه خنک و تاریک نگهداری کنید: این ترکیب به گرما و نور حساس است. باعث تخریب و کاهش اثربخشی آن می‌شود. برای ذخیره این ماده در محیط مناسب این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید: 

– دما: دمای ذخیره سازی را زیر 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) نگه دارید تا از تجزیه جلوگیری کنید، زیرا دمای بالاتر می‌تواند تجزیه آن را به آب و اکسیژن تسریع کند. 

– قرار گرفتن در معرض نور: در یک منطقه تاریک ذخیره کنید یا آن را با یک ماده مات بپوشانید تا در برابر نور مستقیم محافظت شود. زیرا قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) می‌تواند باعث کاهش قدرت آن شود. 

انتخاب مکان نگهداری

3- جداسازی از مواد ناسازگار: یک اکسید کننده قوی است که می‌تواند با مواد خاصی واکنش خطرناکی نشان دهد. برای ممانعت از حوادث و جلوگیری از واکنش‌ها، این ماده را دور از موارد زیر ذخیره کنید: 

مواد قابل اشتعال یا احتراق: برای جلوگیری از آتش سوزی یا انفجار احتمالی آن را از سوخت، حلال، روغن و سایر مواد قابل اشتعال جدا نگه دارید.

 – مواد شیمیایی واکنش‌دهنده: موادی را که می‌توانند با هیدروژن پراکسید واکنش دهند مانند اسیدهای قوی و فلزات خاص از آن دور نگه دارید. 

ایمنی آب اکسیژنه

 1. نگهداری و جابجایی: همیشه در یک ظرف در بسته در مکانی خنک، خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری کنید. از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید، منبع گرما یا شعله‌های باز خودداری کنید. 
 2. برای به حداقل رساندن تماس با پوست یا چشم از وسایل حفاظتی مناسب مانند دستکش، عینک ایمنی و روپوش آزمایشگاهی استفاده کنید. 
 3. ترکیب و رقیق کردن: هنگام رقیق کردن  همیشه این ماده شیمیایی را به آب اضافه کنید، نه برعکس. ریختن آب در هیدروژن پراکسید باعث آزاد شدن ناگهانی اکسیژن و تولید گرما می‌شود.  به طور بالقوه منجر به واکنش شدیدمی‌گردد.

ملاحظات ایمنی به هنگام کار با آب اکسیژنه

 1. هنگام کار با غلظت‌های بالاتر این ماده احتیاط کنید. زیرا می‌توانند واکنش پذیرتر باشند. دستورالعمل‌های رقیق سازی مشخص شده توسط سازنده را دنبال کنید.
 2. تهویه: هنگام استفاده از آن، به ویژه در فضاهای بسته از تهویه کافی اطمینان حاصل کنید. این کار به پخش هر گونه بخار یا دود کمک می‌کند و خطر استنشاق را کاهش می‌دهد. در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید یا از فن‌ها و سیستم‌های تهویه برای بهبود گردش هوا استفاده کنید.
 3. سازگاری شیمیایی: از ترکیب کردن این ماده با سایر مواد شیمیایی خودداری کنید. مگر اینکه به صراحت توسط متخصصان توصیه شده باشد. مواد ناسازگار مانند اسیدها، مواد آلی یا مواد قابل اشتعال می‌توانند باعث ایجاد واکنش‌هایی شوند که گازهای مضر آزاد می‌کنند یا آتش را مشتعل می‌کنند.

تماس با پوست یا چشم: در صورت تماس پاین ماده با پوست یا چشم، ناحیه آسیب دیده را حداقل به مدت 15 دقیقه با آب خنک بشویید. اگر سوزش ادامه یافت به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

در صورت عدم دسترسی هیدروژن پراکسید از چه ماده‌ای استفاده می‌شود؟

در صورت نداشتن آب اکسیژنه از آب ژاول استفاده کنید.

آیا هیدروژن پراکساید مانند آب ژاول سفیده کننده است؟

بله آب ژاول مانند آب اکسیژنه سفید کننده است.

تفاوت آب اکسیژنه خوراکی و صنعتی چیست؟

گرید صنعتی غلیظ‌تر از پایه خوراکی است. همچنین در مقایسه با پراکسید هیدروژن گرید خوراکی حاوی سطح بالاتری از ناخالصی است.

5/5 - (5 امتیاز)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آب اکسیژنه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *