Skip to content

کربن فعال

در حال نمایش 10 نتیجه


کربن فعال | کربن اکتیو

کربن فعال با نام دیگر کربن اکتیو، زغال فعال، زغال اکتیو و در لاتین با Activated Carbon شناخته می‌گردد. حرف اختصاری برای کربن اکتیو، AC می‌باشد. کربن اکتیو دارای منافذ بسیار ریز با سطح ویژه فعال شده می‌باشد. کربن فعال یکی از استثنایی‌ترین جاذب‌های موجود در دنیا است.

امروزه از کربن فعال در اکثر صنایع کلیدی در بحث رنگبری و جذب آلاینده‌های محیطی بسیار استفاده می‌گردد. خاصیت جاذب بودن Activated Carbon شاخصه اصلی این ماده در زندگی روزمره می‌باشد. کربن فعال دارای تخلخل بالا و سطح ویژه بسیار بالایی می‌باشد. زغال چوب دارای 50 مترمربع مساحت و سطح ویژه دارد.

با فعال سازی کربن سطح ویژه فعال برای یک گرم زغال اکتیو برابر 500 تا 1500 مترمربع در گرم است. در برخی مواقع این میزان تا 3000 مترمربع در گرم سطح ویژه تماس را شامل خواهد شد. برای مثال یک قاشق از کربن فعال شده مساحتی برابر با یک زمین فوتبال را دارد.

 • اسامی مشابه: کربن اکتیو، زغال فعال، زغال اکتیو
 • گرید: صنعتی، خوراکی
 • شکل ظاهری: پودری، گرانولی، میله ای
 • بسته بندی: 25 کیلویی


برای اطلاع از قیمت کربن فعال  

خرید کربن فعال مبنا شیمی

با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید

021-22264634
وظیفه اصلی زغال فعال فیلتراسیون و جذب نمودن مواد آلی و تصفیه انواع گازها، مایعات و فاضلاب می‌باشد. کربن اکتیو قابلیت حذف مولکول‌های مضر شامل ترکیبات آلی فرار VOC، ترکیبات آلی محلول DOC، کلر، متان و حتی هیدروژن را دارد.

از این ماده ارزشمند به عنوان یک جاذب فوق‌العاده قدرتمند جهت جذب و از بین بردن مواد آلی، رنگ‌ها، بوهای نامطلوب، گازها و انواع آلاینده‌ها استفاده می‌شود. کربن یا زغال را می‌توان با فرآیندهای مختلف فعال سازی نمود.

این فرآیند شامل فعال‌سازی با حرارت و بخار آب، فعال‌سازی از طریق تحولات شیمیایی و فعال‌سازی با دی‌اکسید کربن می‌باشد. این ماده ارزشمند از تجزیه منشاء گیاهی همراه با حرارت مواد آلی تولید می‌شود.

پایه کربن اکتیو می‌توان از زغال سنگ، پوست نارگیل (کوکونات)، چوب، بامبو، باگاس نیشکر، پوست سویا، پوست پسته و پوست گردو تهیه گردد.

کربن‌های فعال را می‌توان از نظر کاربردی، ترکیبات و شکل ظاهری به چند دسته طبقه‌بندی نمود. کربن‌های فعال دارای ترکیبات پیچیده‌ای بوده و طبقه‌بندی آنها بر اساس ویژگی‌های سطحی، رفتارها و برخی معیارهای اساسی ساده نیستند. در هر صورت طبقه بندی های گسترده بر اساس کاربرد، اندازه و روش‌های فرآوری آنها انجام شده است.

زغال فعال در سه فرم پودری (PAC)، گرانولی (GAC) و میله‌ای (EAC) طبقه بندی می‌گردد. هر کدام از شکل‌های کربن فعال دارای خواص و کاربردهای مختلف در صنایع دارد. همچنین از نظر کاربردی دارای دو گرید صنعتی و گرید خوراکی می‌باشد.

کربن اکتیو گرید خوراکی در صنایع غذایی، داروسازی، پزشکی، قند و شکر، کنسانتره میوه و در برخی محصولات برای متعادل شدن خواص قندهایی مانند فروکتوز، لاکتوز و غیره استفاده می‌شود. گرید صنعتی در صنایع روغن سازی، گریس، تصفیه بنزین و نفت، تینر سازی، توکسین بایندر و در تولید برخی محصولات صنعتی کاربرد عمده دارد.

کربن فعال چیست؟

کربن فعال نوعی زغال فعال شده به رنگ سیاه است. در نتیجه تغییر حالت زغال سنگ نارس تشکیل می‌شود. این زغال از استخوان، پوسته نارگیل، کک نفتی، اره خاکی و انواع گیاهان پوسیده ساخته می‌شود. هنگامی که این مواد در دمای بسیار زیادی تحت فشار قرار می‌گیرد، ساختار داخلی زغال تغییر نموده و کربن فعال به وجود می‌آید.

کربن یا زغال معمولی (فعال نشده) با کربن اکتیو تفاوت و مغایرت دارد. در واقع کربن فعال منافذ بیشتری نسبت به زغال معمولی دارد. Activated Carbon تنوع گوناگونی دارد. این ماده جهت تصفیه، زلال‌سازی و رنگبری مایعات و محلول‌ها تصفیه هوا و گاز‌های آلاینده کاربرد دارد.

در بسیاری از زمینه‌ها به عنوان مواد تصفیه آب آشامیدنی و صنایع غذایی، بو زدایی، کنترل و مهار آلاینده‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکتیو کربن با ساختار متخلخل زیاد و سطح وسیع همراه با توانایی جذب انواع مختلف مواد توسط منافذ مواد آلی را به خود جذب می‌کند.

زغال از یک منبع کربنی مشتق شده است. منابع کربنی نظیر بامبو و چوب، خاک‌اره، پوسته نارگیل، زغال‌سنگ نارس بید، و انواع زغال‌سنگ را می‌توان نام برد. این محصول پرفایده بصورت خوراکی نیز مصرف می‌شود. در صنایع پزشکی و دارویی خاصیت درمانی دارد.

مواد آلاینده آلی از جرم مولکولی بالایی برخوردارند. به سبب طبیعت شیمیایی به سهولت جذب کربن می‌شوند.

برای تشکیل فرآیند جذب مواد آلاینده و آلی توسط کربن اکتیو، می‌بایست هر دو در آب حل شوند. پس از انحلال در آب سایز مواد آلاینده از تخلخل‌های زغال اکتیو کوچک‌تر می‌شود.

در اینصورت این مواد امکان عبور از تخلخل‌های ریز را می‌یابند. به غیر از جذب فیزیکی امکان برقراری واکنش‌های شیمیایی نیز بر روی سطح زغال فعال وجود دارد.

به عنوان مثال جذب یون کلر توسط کربن اکتیو یک فرآیند و واکنش‌های شیمیایی است. کلر آزاد توسط این ماده حذف و جذب میگردد. فیلترهای کربن فعال مرغوب و با کیفیت توانایی حذف 95 درصد از کلر آزاد از آب را دارند.

خرید کربن فعال مبنا شیمی

خرید کربن فعال

در خرید کربن فعال عوامل متعددی تاثیرگذار است. برای داشتن خرید ایده‌آل برخی پارامترهای مهم در خرید کربن اکتیو را بررسی می‌نماییم. هر گاه موارد ذیل توسط مشتری در خرید و فروش محصول رعایت گردد، مشتری مرغوبترین و بهترین خرید کربن فعال را تجربه خواهد نمود.

انتخاب منبع معتبر: خرید کربن اکتیو از شرکت‌های رسمی و معتبر حاشیه امن برای خرید مشتری ایجاد می‌نماید. قابل اعتماد و معتبر برای خرید کربن استفاده کنید. شرکت‌های اصیل و بزرگ برای کلیه فروش‌های انجام شده فاکتور معتبر با کد پیگیری ارائه می‌نمایند.
نوع کربن فعال: اولین پارامتر مهم در خرید کربن فعال انتخاب نوع و گرید کربن اکتیو می‌باشد. نوع کاربردی و گرید این محصول بسیار متنوع بوده و قبل از خرید بایستی مشخصات محصول درخواستی به فروشنده اعلام گردد.
گواهینامه استاندارد: در برخی پروژه‌ها استفاده و خرید کربن فعال خوراکی ضروری است. در صورتیکه این محصول در مصارف آب شرب استفاده گردد، الزاماً بایستی گرید خوراکی این محصول تهیه شود.
حجم خرید: واحد سنجش و اندازه گیری کربن فعال بر مبنای کیلوگرم می‌باشد. حجم مخازن فیلتر کربنی بر اساس میزان دانسیته کربن فعال محاسبه می‌گردد. برای خرید کربن فعال محاسبه میزان دقیق وزنی کربن بر اساس پارامترهای فوق ضروری است.
نوع بسته بندی: خرید و فروش کربن اکتیو بصورت کیسه 25 کیلویی و بسته‌های 500 کیلویی (جامبوبگ) انجام می‌گردد. برخی برندهای Activated Carbon محصولات خود را در بسته بندی‌های 20 کیلویی نیز عرضه و ارائه می‌نمایند.
نحوه خرید و فروش در مبنا شیمی: فروش و خرید کربن اکتیو به دو شکل رسمی و غیر رسمی صورت می‌پذیرد. در فروش رسمی زغال فعال برای کالا فاکتور فروش صادر گردیده و کلیه مشخصات فروش در سامانه امور مالیاتی کشور ثبت می‌گردد. در خرید رسمی خریدار در قبال خرید زغال فعال فاکتور و مشخصات فنی محصول را به صورت مستند دریافت می‌نماید. شرکت مبنا شیمی برای کلیه فروش‌ها فاکتور رسمی به نام خریدار ارائه می‌نماید.
مشاوره قبل از خرید: پیشنهاد می‌گردد قبل از خرید انواع زغال فعال نسبت به دریافت مشاوره از کارشناسان فنی شرکت مبنا شیمی اقدام نمایید. مشتری حق دارد قبل از خرید کالا کلیه مشخصات فیزیکی و شیمیایی محصول را دریافت نماید.
باشگاه مشتریان مبنا شیمی: با عضویت در باشگاه مشتریان وفادار مبنا شیمی، در صورتیکه تعداد خرید کربن فعال با جمع کل قیمت خرید متناسب باشد. مشتری می‌تواند از تخفیفات ویژه و خدمات حمل رایگان بار تا مقصد بهره‌مند گردد.


فروش کربن فعال

فروش کربن اکتیو به دلیل کاربردهای آن به امری رایج در بازار مبدل شده است. اما فروش این محصول توسط فروشندگان متعدد مشکلاتی را نیز در پی داشته است.

محصولات نامرغوب به وفور در بازار عرضه می‌شود. لذا برای اطمینان از خرید این محصول با کیفیت بالا یافتن یک تامین کننده قابل اعتماد بسیار مهم است.

 در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی مانند مزایای خاص، الزامات کاربرد، انواع مختلف و حتی برند و کیفیت کلی از فاکتورهای اساسی خرید است. 

با درک کامل کاربردهای متعدد این محصول و تعیین نیازهای خاص خود در کنار اولویت‌بندی کیفیت، می‌توانید زغال اکتیو ایده آلی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده می‌کند. 

شرکت مبنا شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان زغال اکتیو با کیفیت در برندهای معتبر در ایران است است. برای خرید محصول درجه یک  با کارشناسان مجرب مبنا شیمی تماس بگیرید. 

مشاوران فنی این مجموعه بازرگانی آماده ارائه مشاوره و راهنمایی‌های لازم در خصوص محصولات وب سایت برای تمامی علاقمندان می‌باشند.

فروش کربن فعال مبنا شیمی

واردات کربن فعال

شرکت مبنا شیمی یکی از معدود وارد کنندگان زغال اکتیو در ایران می‌باشد. همچنین در ارائه محصولات با کیفیت بالا، برند و اورجینال در بازار تخصص دارد. 

شهرت و اعتبار مبنا شیمی که یکی از تامین کنندگان بالقوه زغال فعال در ایران می‌باشد به دلیل ارزیابی و حصول اطمینان از کیفیت محصولاتی است که به متقاضیان عرضه می‌کند. 

مبنا شیمی یک وارد کننده مطمئن و معتبر در راستای تامین و توزیع محصولات کربن فعال پودری، گرانولی و میله ای برند و باکیفیت، به متقاضیان خدمات مشاوره تخصصی نیز ارائه می‌دهد.

واردات کربن فعال مبنا شیمی

کربن فعال از کجا بخریم؟

آیا به دنبال پاسخی برای این سوال هستید! کربن اکتیو را از کجا بخریم؟ با توجه به اهمیت این ماده در صنایع مختلف انتخاب نوع مناسب برای خرید زغال فعال امری حیاتی است. 

با این حال بازار زغال اکتیو پر از گزینه‌های مختلف است که ممکن است برای شما گیج کننده باشد. در این بخش سعی شده است بهترین و معتبرترین منبع خرید این محصول معرفی شود.

شرکت مبنا شیمی با توجه به تجربه چندین ساله خود در زمینه تجارت، بهترین منبع برای خرید این محصول  محسوب می‌شود. 

این مجموعه تجاری با دارا بودن تجربه و تخصص لازم در زمینه واردات و عرضه بهترین محصولات با کیفیت عالی در میان صاحبان کسب و کار شناخته می‌شود.

 همچنین این مجموعه با استفاده از روش فروش آنلاین، مبادرت به عرضه محصولاتی با کیفیت و با قیمت مناسب می‌ورزد. 

برای خرید انواع زغال فعال اعم از پودری، گرانولی و کربن فعال میله‌ای با این شرکت تماس بگیرید. 

علاوه بر موارد فوق مبنا شیمی با داشتن شبکه توزیع گسترده این امکان را به شما می‌دهد که محصولات خود را به راحتی و با سرعت دریافت کنید. 

این واحد تجاری محصولات با کیفیت را با قیمت رقابتی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

قیمت کربن فعال 

 قیمت کربن اکتیو تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله برند، سطح کیفیت، مدل و نوع آن است. قیمت ویژه این ماده ممکن است به دلیل نوسانات ارز و عوامل مرتبط با واردات تغییر کند.

 در نتیجه توصیه می‌شود برای دریافت لیست قیمت به روز این محصول از طریق تماس تلفنی با کارشناسان فروش مبنا شیمی تماس حاصل فرمایید.

 اگر علاقه مند به خرید این محصول هستید وب سایت مبنا شیمی طیف گسترده‌ای از برندها را در سه نوع پودری، گرانولی و میله ای با درجه کیفی فوق العاده عالی ارائه می‌دهد. 

با مراجعه به وب سایت این مجموعه بازرگانی یا برقراری تماس تلفنی از مشاوره تخصصی رایگان نیز بهره‌مند شوید.

انواع کربن فعال بر اساس کاربرد

یک جاذب پرکاربرد است که در طیف وسیعی از صنایع صنعتی و همچنین در بخش غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود. همچنین در دو گرید صنعتی و خوراکی به بازار عرضه می‌شود.

کربن فعال خوراکی

کربن اکتیو گرید خوراکی به طور خاص برای برآوردن معیارهای مورد نیاز برای کاربردهای دارویی، غذایی و تصفیه آب آشامیدنی تولید می‌شود. 

در این صنایع برای رنگ‌زدایی، بوی‌زدایی و حذف ناخالصی‌ها و آلاینده‌ها در فرآوری مواد و تصفیه استفاده می‌شود. 

در واقع یک جاذب  چند منظوره است و به طور گسترده در صنایع مختلفی که مصارف خوراکی دارند به دلیل خواص جذب عالی آن استفاده می‌شود.

 درک گرید و مشخصات موثر بر کاربرد زغال فعال می‌تواند به کسب و کارها و مصرف کنندگان کمک کند تا در مورد تهیه و استفاده از آن تصمیم‌گیری کنند.

کربن فعال صنعتی

کربن اکتیو گرید صنعتی به طور گسترده در طیف وسیعی از فرآیندهای صنعتی و غیر خوراکی استفاده می‌شود. 

در صنایع مختلف به عنوان یک عامل تصفیه و جداسازی بسیار کارآمد در طول پروسه تولید عمل می‌کند. 

علاوه بر این در فرآیندهای فاز گازی مانند حذف گازهای مضر از جریان‌های خروجی و تصفیه گاز طبیعی کاربرد پیدا دارد.

همچنین از قابلیت کربن اکتیو برای حذف ناخالصی‌ها استفاده می‌کنند و امکان تولید مواد شیمیایی و فرآورده‌های نفتی با کیفیت بالا را فراهم می‌کنند.

این ماده دارای قابلیت جذب بو عالی می‎‌باشد که آن را به گزینه‌ای محبوب برای کنترل بو در سیستم‌های فیلتر هوا، یخچال‌ها، کفش‌ها و حتی در محصولات حیوانات خانگی مانند جعبه‌های زباله و دئودورانت‌ها تبدیل کرده است.

انواع کربن فعال مبنا شیمی

دسته بندی کربن فعال

این ماده را بر اساس شکل فیزیکی به سه نوع پودری، گرانولی و میله ای طبقه بندی می‌کنند. هر سه نوع این ماده برای اهداف مختلف مفید هستند.

 بنابراین انتخاب اینکه کدام یک از آنها در صنعت استفاده شود بستگی به شرایط و الزامات کاربردی خاص دارد.

کربن فعال گرانولی

نوع  گرانولی یا GAC با اندازه ذرات در محدوده 0.2 تا 5 میلی متر معمولاً در تصفیه آب و هوا استفاده می‌شود. 

دارای ویژگی‌های جذب عالی و برجسته است و در کاربردهای مورد نظر خود بسیار موثر می‌باشد. در مقایسه با نوع پودری (PAC) نوع گرانولی به دلیل ابعاد بزرگ‌تر طول عمر بیشتری دارد.

 این ویژگی جابجایی را تسهیل می‌کند و نرخ جریان سیال یا گاز را هنگامی که در بسترهای زغال اکتیو استفاده می‌شود ممکن می‌سازد.

 فرم گرانولی به ویژه برای سیستم‌های جذب سطحی ثابت گزینه برتر است. زیرا امکان احیا و فرآیندهای فعال سازی بی‌دردسر را امکانپذیر می‌کند.

مش‌های ۲۰×۸، ۴۰×۲۰، ۳۰×۸ در رده‌بندی مایعات و مش‌های ۶×۴، ۸×۴، ۱۰×۴ در رده مصارف بخار و گاز کاربردهای اساسی دارند. در حوزه‌های آبی مش‌های ۳۰×۸ و ۴۰×۱۲ بسیار دارای کاربرد هستند.

کربن فعال میله ای 

نوع اکسترود یا میله‌ای و یا EAC با ترکیب زغال اکتیو پودری با یک ماده چسبنده معمولاً یک پلیمر مواد غذایی و سپس فرایند اکسترود کردن به شکل‌های استوانه‌ای تولید می‌شود.

 این نوع این ماده از استحکام مکانیکی بسیار خوبی برخوردار است. لذا آن را برای کاربردهای فاز گازی که نیازمند افت فشار کم و حذف ذرات آلاینده با راندمان بالا دارند ایده آل می‌کند.

 این نوع در سایزهای 0.8 ،  2 و 4 و 8 میلی‌متر موجود است. ساختار لانه زنبوری آن توزیع جریان در شرایط بهتر و کاهش فشار را در قیاس با سایر اشکال این ماده میسر می‌کند. 

استفاده از این شکل می‌تواند بازدهی و کارایی پروسه‌های جذب را در پروژه‌های مختلف فاز گاز، مانند فیلترهای هوا، ماسک‌ها و سیستم‌های بازیابی حلال ارتقا دهد.

کربن فعال پودری

نوع پودری یا PAC همانطور که از نام آن پیداست یک ماده کربنی ریز آسیاب شده است که  ذرات ریز ظرفیت جذب استثنایی برای آن امکانپذیر می‌سازد. 

 راندمان بسیار خوبی در انواع کاربردهای فاز مایع دارد. از تصفیه فاضلاب گرفته تا تصفیه آب آشامیدنی و همچنین کاربردها در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی را پوشش می‌دهد. 

با جذب موثر فلزات سنگین، ترکیبات آلی و بوهای نامطبوع، PAC ثابت می‌کند که یک جاذب بسیار کارآمد است. 

با این حال اندازه ذرات کوچک آن می‌تواند چالش‌هایی را در جهت احیا این شکل از کربن اکتیو ایجاد کند. به طور معمول اندازه این ماده پودری کمتر از 1 میلی‌متر است.

 همچنین قطر تقریبی آن از 0.15 تا 0.25 میلی‌متر می‌باشد.بیشترین مصرف آن در مش  200 صورت می‌گیرد. 

مقایسه انواع کربن فعال صنعتی

نوع کربن فعال صنعتی اندازه کربن میزان عبور از مش میزان سطح فعال شکل ظاهری سرعت جذب کارایی فیلتراسیون
پودری 0.15 الی 0.25 mm 80 بسیار زیاد پودری بسیار بالا استفاده در انواع فیلترهای ریز
گرانولی 0.2 الی 5mm 20 الی 40 متوسط توده‌های بزرگ گرانولی متوسط استفاده در فیلتراسیون‌های گازی و مایع
میله ای 0.8 الی 4 mm زیر 20 کم استوانه ای کم استفاده در فیلتراسیون‌های گازی

 

انواع برند کربن اکتیو 

در سه شکل مختلف با برندهای متعدد در بازار عرضه می‌شود. برخی از برندهای معتبر و باکیفیت به ترتیب ذیل ارائه شده است:

 • جاکوبی Jacobi
 • جاکوبا Jacoba
 • نوریت norit
 • بایون bayon
 • هادسون Hudson
 • یوانلی yuanli
 • بلوویو blue wave
کربن فعال جاکوبی برند جاکوبی Jacobi تولید کشور سوئد از شناخته شده‌ترین برندهای زغال فعال در ایران و جهان می‌باشد.
کربن فعال آدلر برند Adler تولید کشور اتریش می‌باشد. این برند نیز در رده محصولات باکیفیت قرار دارد.
کربن اکتیو جاکوبا برند جاکوبا Jacoba تولید کشور چین و تحت لیسانس کمپانی جاکوبی سوئیس با کیفیت مشابه و عالی به بازار عرضه می‌شود.
کربن اکتیو نوریت برند نوریت norit تولید کشور هلند از دیگر برندهای شناخته شده زغال اکتیو باکیفیت می‎‌باشد.
کربن اکتیو بایون برند بایون bayon تولید کشور چین و از برندهای معتبر در عرصه تولید زغال فعال می‌باشد.
کربن اکتیو هادسون برند هادسون Hudson تولید کشور کانادا در رده باکیفیت‌ترین برندها در بازار زغال اکتیو است.
کربن اکتیو یوانلی برند یوانلی yuanli تولید کشور چین از دیگر تولیدات شناخته شده و باکیفیت در این کشور است.
کربن اکتیو بلوویو برند بلوویو blue wave تولید کشور هند از نام‌های معتبر در عرصه تولید کربن اکتیو در جهان است.

کاربرد کربن فعال 

یک ماده بسیار متنوع با کاربردهای متعدد است. در اینجا برخی از کاربردهای رایج آورده شده است:

 1. تصفیه آب: در حذف ناخالصی‌ها و آلاینده‌ها از آب موثر است و آن را برای مصارف شرب یا صنعتی مناسب می‌کند. 
 2. تصفیه هوا: در فیلترها و تصفیه کننده‌های هوا برای حذف آلاینده‌ها، بوها و گازهای مضر استفاده می‌شود. 
 3. پزشکی و کنترل سموم: معمولاً به عنوان درمان مسمومیت‌ها استفاده می‌شود. این ماده به مواد شیمیایی و سموم موجود در دستگاه گوارش متصل شده  و جذب آنها را در جریان خون کاهش می‌دهد.
 4. فرآیندهای صنعتی: بسیاری از فرآیندهای صنعتی نیاز به استفاده از این ماده دارند. می‌توان از آن به عنوان کاتالیزور یا جاذب در کاربردهای مختلفی مانند تصفیه گاز، بازیافت حلال و استخراج فلز استفاده کرد. 
 5. صنایع غذایی و آشامیدنی: برای رنگ‌زدایی، تصفیه و حذف ناخالصی‌ها در صنایع غذایی و آشامیدنی استفاده می‌شود. به بهبود طعم، ظاهر و ماندگاری محصولاتی مانند شکر، عسل و نوشیدنی‌ها کمک می‌کند. 
 6. ماسک‌های گاز و حفاظت تنفسی: در ماسک‌های گاز و ماسک‌های تنفسی ادغام می‌شوند تا از گازهای مضر، دود و ذرات معلق در هوا محافظت کنند. 
 7. محصولات زیبایی و مراقبت شخصی: در محصولات مراقبت از پوست مختلف از جمله ماسک‌های صورت، پاک کننده‌ها و خمیر دندان یافت می‌شود. 

نحوه عملکرد کربن فعال

هنگامی که این ماده در معرض یک ماده قرار می‌گیرد مولکول‌های موجود در آن ماده به سطح کربن جذب شده و توسط نیروهای شیمیایی ضعیف مانند نیروهای واندروالس در آنجا نگه داشته می‌شوند. 

این خاصیت جذبی باعث می‌شود که در حذف آلاینده‌ها و ناخالصی‌ها از هوا و آب موثر باشد.به همین دلیل این ماده می‌تواند ترکیبات آلی، بوها و برخی مواد شیمیایی محلول را حذف کند.

ویژگی کربن فعال

زغال فعال یک ماده بسیار متنوع و پرکاربرد است که به دلیل خواص جذب استثنایی خود شناخته شده است. در اینجا برخی از ویژگی‌های اصلی کربن اکتیو ذکر شده است:

ساختار متخلخل: زغال اکتیو دارای شبکه گسترده‌ای از منافذ و سطح داخلی وسیع است که به آن اجازه می‌دهد تا مواد مختلف را به طور موثر به دام انداخته و نگه دارد.

ظرفیت جذب: این ماده طیف وسیعی از ترکیبات آلی و معدنی از جمله ترکیبات آلی فرار (VOCs)، فلزات سنگین، گازها و مواد بدبو را جذب می‌کند. لذا در تصفیه هوا، آب و جریان گاز بسیار کارآمد است.

پایداری شیمیایی: به دلیل بی اثر بودن مواد شیمیایی بر روی ترکیب این ماده، کربن اکتیو در برابر اکثریت قریب به اتفاق مواد شیمیایی مقاوم است و با موادی که جذب می‌کند، برهمکنش ندارد. این موضوع باعث دوام و ماندگاری طولانی مدت آن می‌شود.

مصرف جهانی کربن فعال


سوالات متداول کربن فعال 

آیا کربن اکتیو همان زغال چوب است؟

تفاوت‌های کلیدی بین این دو وجود دارد. زغال چوب به طور سنتی از چوب ساخته می‌شود. 

کربن اکتیو ممکن است از چوب، زغال سنگ نارس، پوست آجیل، پوسته نارگیل، زغال سنگ، زغال سنگ، زغال سنگ، یا زمین نفتی ساخته شود.

چه نوع از آلاینده‌ها با کربن اکتیو حذف نمی‌شوند؟

آلاینده‌های میکروبی (مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها)، کلسیم و منیزیم (مواد معدنی آب سخت)، فلوراید، نیترات را حذف نمی‌کند.

زمان تعویض زغال اکتیو در فیلترهای کربنی چه موقع است؟

هر 6 ماه یکبار نیاز به تعویض وجود دارد. اگر آب بوی نامطبوع یا طعم نامطبوع در زمان تعویض فیلتر شما خیلی گذشته است. علاوه بر این، گرفتگی فیلتر ممکن است باعث کاهش فشار آب شود.