Skip to content
سدیم متابی سولفیت مبنا شیمی

سدیم متابی سولفیت 

  • اسم محصول: متابی سولفیت سدیم (Sodium metabisulfite)
  • فرمول شیمیایی: Na2S2O5
  • شکل ظاهری: جامد پودری سفید مایل به زرد رنگ
  • بسته بندی: بسته بندی 25 کیلویی
  • گرید: خوراکی و صنعتی
شناسه محصول: 5080 دسته‌بندی:

استعلام قیمت و مشاوره خرید

مبنا شیمی: 22264634-021

ارسال سریع
اصالت کالا
سراسر کشور
مشاوره خرید

توضیحات


سدیم متابی سولفیت 

سدیم متابی سولفیت Sodium metabisulfite یا SMBS که با نام دی سولفیت دی سدیم یا پیروسولفیت سدیم نیز شناخته می‌شود در دو گرید صنعتی و خوراکی تولید می‌شود. 

یک ترکیب شیمیایی با کاربردهای متنوع در صنایع مختلف است. استفاده اولیه از آن به عنوان نگهدارنده و آنتی اکسیدان مواد غذایی است که معمولا در فرآوری غذا و نوشیدنی یافت می‌شود. 

این ترکیب به دلیل خواص ضد میکروبی قوی خود از رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های مضر در محصولات غذایی جلوگیری می‌کند. این ماده با انتشار گاز دی اکسید گوگرد از فعالیت آنزیمی مسئول فساد جلوگیری می‌کند.

 در نتیجه در افزایش ماندگاری غذاهای فاسد شدنی مانند میوه‌ها، سبزیجات و غذاهای دریایی موثراست.

همچنین این ترکیب در صنعت تصفیه آب به عنوان یک عامل کاهش دهنده قوی کاربرد دارد. 

به طور موثر کلر، کلرامین و دی اکسید کلر اضافی را از آب آشامیدنی حذف می‌کند. بنابراین مصرف آب سالم‌تر و ایمن‌تر را مژده می‌دهد.

متابی‌سولفیت‌سدیم که از مواد تصفیه آب به شمار می‌رود در گرید خوراکی بیشتر در نقش نگهدارنده و محافظت از مواد غذایی در صنعت غذایی و همچنین استفاده از گرید صنعتی آن به عنوان عامل تمیزکننده و مبارزه با باکتری‌ها در صنایع متعدد از جمله تصفیه آب‌های صنعتی بسیار رایج است.

قیمت سدیم متابی سولفیت مبنا شیمی

متابی سولفیت سدیم چیست؟

با فرمول شیمیایی Na2S2O5 شناخته می‌شود. سدیم متابی سولفیت یک ترکیب شیمیایی متعلق به دسته نمک‌های سولفیت معدنی است. از دو یون سدیم (Na+) و یک یون متابی سولفیت (S2O5^2-) تشکیل شده است. یون متابی سولفیت از تراکم دو یون سولفیت (SO3^2-) از طریق اشتراک یک اتم اکسیژن ساخته شده است.

هر یون سولفیت از یک اتم گوگرد و سه اتم اکسیژن تشکیل می‌شود. بنابراین یون متابی سولفیت دارای دو اتم گوگرد و پنج اتم اکسیژن در مجموع است که به آن ساختار غنی از اکسیژن-گوگرد می‌دهد. این ماده یک جامد کریستالی سفید رنگ و محلول در آب است.

 دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است. این ترکیب علاوه بر کاربردهای نگهدارنده در طیف وسیعی از فرآیندهای شیمیایی کاربرد دارد.

به عنوان یک عامل کاهنده قادر به اهدای گاز دی اکسید گوگرد (SO2) در هنگام واکنش با اسیدها است و آن را قادر می‌سازد به عنوان یک آنتی اکسیدان موثر و عامل سفید کننده عمل کند.

واکنش آن با اسیدهایی مانند اسید کلریدریک (HCl) یا اسید سولفوریک (H2SO4) گاز دی اکسید گوگرد (SO2)، سولفیت هیدروژن سدیم (NaHSO3) و آب (H2O) تولید می‌کند.

این واکنش نشان دهنده توانایی آن در آزادسازی دی اکسید گوگرد است که یک معرف مهم در تبدیلات شیمیایی مختلف است. 

فرمول شیمیایی سدیم متابی سولفیت

ساختار شیمیایی متابی سولفیت سدیم

سدیم متابی سولفیت یک ترکیب معدنی به نام پیرو سولفیت سدیم یا دی سولفیت سدیم نیز شناخته می‌شود. 

ساختار شیمیایی آن  از دو اتم سدیم (Na) دو اتم گوگرد (S) و پنج اتم اکسیژن (O) تشکیل شده است. به دلیل خواص متعدد به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می‌شود.

دو اتم گوگرد در ساختار شیمیایی آن توسط یک پیوند به هم متصل می‌شوند و در نتیجه یک پیوند گوگرد-گوگرد (S-S) تشکیل می‌شود. 

این پیوند خواص شیمیایی خاص و منحصربه‌فردی به آن می‌دهد. 

این ساختار به صورت زنجیره‌ای از اتم‌های گوگرد و اکسیژن با اتم‌های سدیم که به هر دو انتها متصل است تجسم می‌شود.

یکی از مهم‌ترین واکنش‌های این ماده توانایی آن در انجام کنش‌های کاهش اکسیداسیون است. همچنین این ماده با ساختار فوق به هنگام انحلال در آب تحت واکنشی به نام هیدرولیز قرار می‌گیرد. واکنش کلی با معادله شیمیایی زیر نشان داده می‌شود: 

Na2S2O5 + 2H2O -> 2Na+ + 2HSO3- + 2OH-

همچنین سدیم متابی سولفیت گاز کلر را تجزیه می‌کند. این واکنش آن را به یک عامل کلر زدایی موثر تبدیل می‌کند. واکنش سدیم متا بی سولفیت با کلر به صورت زیر انجام می شود: 

Na2S2O5 + Cl2 → 2Na2SO4 + 2SO2 + 2CO2

مشخصات فنی متابی سولفیت سدیم

سدیم متا بی سولفیت صنعتی

مشخصات فنی متا بی سولفیت سدیم صنعتی
فرمول شیمیایی Na2S2O5
درصد خلوص 96 درصد
جرم مولکولی 190.13 گرم بر مول
چگالی 1.03 تا 1.20 گرم بر سانتی متر مکعب
دمای ذوب 170 درجه سانتی گراد (338 درجه فارنهایت، 443 درجه کلوین(
شکل ظاهری پودر سفید متمایل به زرد
pH 4.0 تا 4.8
انحلال پذیری محلول در آب و گلیسرول
کم محلول در اتانول

 

مشخصات فنی سدیم متا بی سولفیت خوراکی

مشخصات فنی متا بی سولفیت سدیم خوراکی
فرمول شیمیایی Na2S2O5
درصد خلوص 97.5 درصد
جرم مولکولی 190.13 گرم بر مول
چگالی 1.03 تا 1.20 گرم بر سانتی متر مکعب
دمای ذوب 170 درجه سانتی گراد (338 درجه فارنهایت، 443درجه کلوین(
شکل ظاهری پودر سفید متمایل به زرد
pH 4.0 تا 4.8
انحلال پذیری محلول در آب و گلیسرول
کم محلول در اتانول

ویژگی فیزیکی سدیم متابی سولفیت

سدیم متابی سولفیت (Sodium metabisulfite) یک پودر کریستالی سفید متمایل به زرد با بوی کمی از گوگرد است. وزن مولکولی آن تقریباً 190.1 گرم در مول است و نقطه ذوب آن بین 150 تا 190 درجه سانتیگراد است. 

هنگامی که در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شود به صورت کریستال‌های منفرد یا سنگدانه‌هایی با اشکال مختلف مانند منشور یا سوزن ظاهر می‌شود. 

این کریستال‌ها می‌توانند به شدت در آب حل شوند و محلولی شفاف، بی رنگ تا کمی زرد تشکیل دهند. حلالیت این ماده در آب حدود 54 گرم در 100 میلی لیتر در دمای اتاق است. از نظر خواص فیزیکی تمایل به جذب رطوبت از محیط اطراف دارد. 

لذا نگهداری از ترکیب را در یک ظرف محکم در بسته برای جلوگیری از کلوخه شدن یا خراب شدن مهم می‌کند. 

با حرارت دادن تجزیه می‌شود و گاز سمی دی اکسید گوگرد آزاد می‌شود که بوی تند و خفه کننده‌ای دارد. موارد مصرف متابی سولفیت سدیم بسیار است.

ویژگی شیمیایی سدیم متا بی سولفیت

یکی از خواص شیمیایی قابل توجه سدیم متابی سولفیت توانایی آن در آزادسازی دی اکسید گوگرد (SO2) هنگام حل شدن در آب است. این گاز دارای خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی قوی است که آن را به یک نگهدارنده موثر تبدیل می‌کند. 

گاز آزاد شده رشد باکتری‌ها، مخمرها و کپک ها را مهار می‌کند بنابراین از فساد آنها جلوگیری‌می‌نماید و ماندگاری طولانی‌تری برای غذا و نوشیدنی‌ها فراهم می‌شود. 

یکی دیگر از خواص شیمیایی مهم این ترکیب توانایی آن در عمل به عنوان یک عامل احیا کننده است. 

به آسانی مولکول‌های دی اکسید گوگرد را اهدا می‌کند. لذا با عوامل اکسید کننده مانند اکسیژن یا ترکیبات کلر واکنش دهد تا از فرآیندهای اکسیداسیون جلوگیری یا معکوس کند. این امر در حفظ رنگ، طعم و محتوای غذایی غذا و نوشیدنی موثر است. 

همچنین به دلیل توانایی در مهار قهوه‌ای شدن آنزیمی شناخته شده است. فرآیندی که باعث تیره شدن میوه‌ها و سبزیجات در مواجهه با هوا می‌شود. این عمل را با اتصال و غیرفعال کردن آنزیم‌های مسئول واکنش قهوه‌ای شدن انجام می‌دهد.

از نظر پایداری در شرایط عادی نسبتاً پایدار است. در صورت قرار گرفتن در معرض گرما می تواند تجزیه شود. این تجزیه می‌تواند در حضور اسیدها یا یون‌های فلزی تسریع شود. 

فروش سدیم متابی سولفیت

فروش متابی سولفیت سدیم

در دسترس بودن سدیم متابی سولفیت گزینه‌های متعددی از تامین کنندگان و توزیع کنندگان را پیش روی متقاضیان قرار می‌دهد. عاقلانه است برای اطمینان از کیفیت و اصالت محصول از منابع معتبر و قابل اعتماد خریداری کنید. 

شرکت مبنا شیمی طی پانزده سال حضور با تجربه در عرصه تجارت به یکی از معتبرترین تامین کنندگان و تولید کننده متا بی سولفیت در انظار خریداران مبدل شده است.

مبنا شیمی در راستای فعالیت چندین و چند ساله خود در عرصه تجاری با افتخار بهترین خدمات و مرغوب‌ترین محصولات را به مشتریان محترم خود عرضه می‌دارد. 

رکن اصلی موفقیت این مجموعه تجاری صداقت و تعهد و پایبندی به اصول و کیفیت محصولات است. برای دریافت پاسخ پرسش‌های خود با کارشناسان فنی مبنا شیمی به صورت تلفنی و اینترنتی در ارتباط باشید.

قیمت سدیم متابی سولفیت

هلدینگ مبنا شیمی با محصولات باکیفیت و قیمت‌های استثنایی به یک مجموعه تجاری درخشان در عرصه فروش مواد شیمیایی تبدیل شده است. برای استعلام قیمت محصولات با کارشناسان فروش این مجموعه بازرگانی تماس بگیرید.

قیمت  سدیم متا بی سولفیت
قیمت متابی سولفیت سدیم آلمانی  به دلیل نوسانات تماس بگیرید
قیمت متابی سولفیت صنعتی  به دلیل نوسانات تماس بگیرید
قیمت متابی سولفیت آزمایشگاهی  به دلیل نوسانات تماس بگیرید

خرید متابی سولفیت سدیم

متابی سولفیت سدیم از کجا بخریم؟

 گزینه‌های متعددی برای خرید این محصول وجود دارد. در این بخش به چند روش اشاره شده است:

  •  فروشگاه‌های مواد شیمیایی 
  • فروشگاه‌های آنلاین
  • توزیع کننده 

هلدینگ مبنا شیمی یک توزیع کننده و فروشگاه آنلاین با چندین سال تجربه در عرصه فروش مواد شیمیایی باکیفیت می‌باشد. این مجموعه تجاری محصولات باکیفیت با قیمت‌های رقابتی ارائه می‌دهد. همچنین مشاوره‌های لازم در مورد بهترین محصول در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

  • خرید سدیم متا بی سولفیت
  • خرید متابی سولفیت سدیم خوراکی

انواع متابی سولفیت سدیم 

سدیم متابی سولفیت در دو گرید صنعتی و خوراکی به بازار عرضه می‌شود. هر نوع از آن دارای خواص و کاربردهای منحصر به فرد خود است. لذا سدیم متا بی سولفیت را به ترکیبی پرکاربرد تبدیل می‌کند که در چندین صنعت استفاده می‌شود.

متابی سولفیت سدیم خوراکی

متا بی سولفیت سدیم خوراکی همانطور که از نام آن پیداست این نوع به طور خاص تولید و برای استفاده در صنایع غذایی و نوشیدنی مورد تایید قرار گرفته است.

معمولاً به عنوان نگهدارنده برای افزایش ماندگاری محصولات غذایی مختلف مانند آب میوه، میوه‌های خشک، شراب و کنسروها استفاده می‌شود.

تطبیق پذیری سدیم متابی سولفیت به صنعت داروسازی نیز گسترش یافته است.

یک عنصر حیاتی در داروها و محصولات مراقبت‌های بهداشتی است که به عنوان یک عامل کاهش دهنده و آنتی اکسیدان در حفظ ثبات و اثربخشی فرمولاسیون‌های مختلف موثر است.

 متابی سولفیت سدیم فودگرید همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان برای جلوگیری از فساد و حفظ رنگ و طعم مواد غذایی عمل می‌کند. 

متابی سولفیت سدیم صنعتی

گرید صنعتی سدیم متابی سولفیت این ترکیب یک افزودنی پرکاربرد است که به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می‌شود. توانایی سدیم متا بی سولفیت برای عمل به عنوان یک عامل کاهنده، نگهدارنده و عامل سفید کننده، این ماده را به ابزاری ارزشمند در تضمین ثبات محصول، افزایش ماندگاری و حفظ استانداردهای کیفیت تبدیل کرده است.

یکی از عملکردهای اصلی سدیم متابی سولفیت به عنوان یک عامل کاهنده قوی است. این بدان معنی است که می‌تواند در حذف اکسیژن از برخی مواد موثر باشد و به عنوان یک آنتی اکسیدان یا نگهدارنده عمل کند. 

خرید متابی سولفیت سدیم

کاربرد سدیم متابی سولفیت

نگهدارنده مواد غذایی: سدیم متابی سولفیت به طور گسترده‌ای به عنوان نگهدارنده مواد غذایی، به ویژه در نگهداری میوه‌ها و سبزیجات استفاده می‌شود. 

 عکاسی: سدیم متا بی سولفیت یک ماده شیمیایی ضروری در صنعت عکاسی است. معمولاً به عنوان توسعه دهنده و ثابت کننده در اتاق‌های تاریک برای تولید فیلم‌های عکاسی و چاپ استفاده می‌شود. 

تصفیه آب: سدیم متابی سولفیت در تصفیه خانه‌ها برای حذف کلر اضافی استفاده می‌شود که اغلب برای ضدعفونی آب بکار می‌رود. 

صنعت نساجی: برای رنگرزی و چاپ پارچه استفاده می‌شود. به حذف رنگ اضافی از الیاف کمک می‌کند و به عنوان یک عامل کاهنده برای تثبیت رنگ عمل می‌نماید.

کاربردهای دارویی: سدیم متابی سولفیت به عنوان یک آنتی اکسیدان و نگهدارنده در برخی داروها و کرم‌ها کاربرد دارد.

استخراج طلا: متابی سولفیت سدیم طلا یک منبع تولید SO2 (ترکیب شده با اکسیژن) برای حذف سیانید در فرایند سیانیداسیون طلای تجاری کاربرد دارد.

همچنین سدیم متا بی سولفیت در فرآیندهای صنعتی مختلف مانند دباغی چرم، تولید خمیر و کاغذ و حتی به عنوان عامل سفید کننده در برخی صنایع به کار می‌رود. 

لطفاً توجه داشته باشید که این فهرست جامع نیست و این ترکیب کاربردهای متعدد دیگری نیز دارد.

کاربرد سدیم متابی سولفیت

مزایا متا بی سولفیت سدیم 

سدیم متابی سولفیت مزایا و کاربردهای متعددی را، عمدتاً در صنایع غذایی و همچنین در سایر صنایع ارائه می‌دهد. 

این ترکیب قابل توجه دارای فواید مختلفی مانند مهار رشد کپک‌ها و باکتری‌ها در محصولات غذایی است. همچنین تضمین می‌کند که رنگ، کیفیت و طعم آنها دست نخورده باقی بماند. 

علاوه بر این طی واکنش با اکسیژن موجود در مواد غذایی، خواص آنتی اکسیدانی از خود نشان می‌دهد و به طور موثر از اکسیداسیون جلوگیری می‌کند و کیفیت کلی آن را حفظ می‌نماید. 

استفاده از این ماده در صنایع غذایی نه تنها ماندگاری محصولات را افزایش می‌دهد بلکه از آنها در برابر آلودگی باکتریایی محافظت می‌کند. 

هنگام تولید میوه‌های خشک در مقادیر زیاد در محلول  سدیم متابی سولفیت و آب غوطه ور می‌کنند و به طور موثر از قهوه‌ای شدن و تیره شدن نامطلوب جلوگیری می‌کنند. شایان ذکر است که به عنوان سفید کننده در صنایع مختلف کاربرد گسترده‌ای دارد.

مزایای متابی سولفیت سدیم

مضرات متابی سولفیت سدیم

اثربخشی محدود: سدیم متا بی سولفیت در برابر همه میکروارگانیسم‌ها یا پاتوژن‌ها موثر نیست. در حالی که می‌تواند رشد باکتری‌ها و قارچ‌های خاصی را کنترل کند ممکن است در برابر سایر سویه‌ها موثر نباشد. بنابراین ممکن است همیشه مناسب‌ترین گزینه برای اهداف ضد عفونی نباشد.

 ماهیت اسیدی: سدیم متابی سولفیت در صورت استفاده نادرست می‌تواند باعث خوردگی مواد خاصی شود. فلزات را کدر یا خراب کند و به طور بالقوه به برخی از مواد آلی آسیب برساند. 

اثرات زیست محیطی: دفع نادرست آن منابع آب را آلوده کرده و به آبزیان آسیب می‌رساند. پیروی از شیوه‌های مدیریت پسماند مناسب برای به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی این ماده ضروری است.

نگهداری سدیم متابی سولفیت

1- ظرف مناسب را انتخاب کنید: ظرفی که درب محکم داشته باشد و از موادی سازگار مانند شیشه، پلاستیک یا فولاد ضد زنگ ساخته شده باشد. 

از ظروف ساخته شده از فلزات واکنش پذیر مانند آلومینیوم یا مس خودداری کنید زیرا می‌توانند در طول زمان با واکنش دهند.

 2- آن را خشک نگه دارید: جاذب رطوبت است. به این معنی که به راحتی رطوبت محیط را جذب می‌کند و منجر به تشکیل گاز دی اکسید گوگرد و در نتیجه کاهش کارایی می‌شود.

لذا محل نگهداری خشک، خنک و دور از هرگونه منبع رطوبت یا آب باشد.

 3- کنترل دما: سدیم متابی سولفیت در حالت ایده آل در مکانی خنک، دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرما نگهداری کنید. دماهای بالا می‌توانند ترکیب را تخریب کرده و اثربخشی آن را کاهش دهند.

نحوه نگهداری سدیم متابی سولفیت

 4- تهویه مناسب: مهم است که از تهویه مناسب در محل نگهداری اطمینان حاصل شود. تجمع گاز دی اکسید گوگرد می‌تواند محیطی خطرناک ایجاد کند و منجر به تخریب ظرف شود. 

5- اقدامات ایمنی: قبل از دست زدن به سدیم متا بی سولفیت از تجهیزات حفاظت فردی مناسب (PPE) از جمله عینک ایمنی، دستکش، آستین بلند و ماسک گرد و غبار استفاده کنید. 

این اقدامات احتیاطی خطر تماس با چشم، پوست یا استنشاق پودر را به حداقل می رساند. 

6- جداسازی از مواد ناسازگار: از نگهداری این ماده در نزدیکی مواد ناسازگار خودداری کنید. به عنوان مثال، آن را از اسیدها، اکسید کننده‌های قوی و مواد قابل اکسید شدن دور نگه دارید. 

زیرا می‌تواند به شدت با آنها واکنش نشان دهد. جداسازی از منابع احتمالی احتراق نیز بسیار مهم است.

ایمنی متا بی سولفیت سدیم

سدیم متابی سولفیت در صورت تماس مستقیم با چشم خطرناک است. باعث تحریک، قرمزی و ناراحتی می‌شود. 

هنگام کار باید با احتیاط از آن استفاده کرد و از عینک محافظ مناسب استفاده نمود. هنگامی که این ماده در معرض رطوبت یا آب قرار می‌گیرد گاز دی اکسید گوگرد آزاد می‌کند.

در صورت استنشاق مضر است. تهویه مناسب برای جلوگیری از تجمع این گازها در فضاهای بسته ضروری است. کار در مناطق با تهویه مناسب یا استفاده از ماسک‌های محافظ ضروری است. 

همچنین شایان ذکر است که برخی از افراد ممکن است به سدیم متا بی سولفیت حساس یا آلرژیک باشند. واکنش‌های آلرژیک می‌تواند از تحریکات پوستی، بثورات و مشکلات تنفسی تا موارد شدید آنافیلاکسی متغیر باشد. 

اگر می‌دانید که به سولفیت‌ها حساسیت دارید یا در گذشته واکنش‌های نامطلوبی داشته اید بسیار مهم است که از تماس با این ترکیب و محصولات حاوی آن اجتناب کنید. 

همچنین نباید با مواد شیمیایی خاصی مانند اسیدها یا قلیاها ترکیب شود. زیرا ممکن است واکنش‌های بالقوه خطرناکی ایجاد کند. 

هنگام کار با هرگونه مواد شیمیایی از جمله این ماده همیشه دستورالعمل‌های ایمنی ارائه شده توسط تولید کننده یا سازمان‌های رسمی را دنبال کنید.

بسته بندی سدیم متابی سولفیت

این محصول در بسته بندی 25 کیلویی به بازار عرضه می‌شود. بسته‌بندی نیز به گونه‌ای طراحی شده است که از یکپارچگی محتویات محافظت می‌کند و اطمینان می‌دهد که این ترکیب ایمن و بدون آلودگی باقی می‌ماند. 

بسته بندی تضمین می‌کند که هیچ گونه رطوبت، آلاینده یا عنصر خارجی نمی‌تواند به محتویات بسته نفوذ کند و کیفیت ترکیب را به خطر بیندازد.

در مجموع، بسته بندی 25 کیلوگرمی این محصول راه حلی مطمئن و کارآمد برای حمل و نقل و نگهداری این ترکیب ارزشمند است. 

5/5 - (3 امتیاز)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سدیم متابی سولفیت ”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *