Skip to content

کربن فعال در نوشیدنی

کربن فعال در نوشیدنی - مبنا شیمی

کربن فعال در نوشیدنی

استفاده کارخانجات تولید مواد غذایی و آشامیدنی از کربن فعال در نوشیدنی امروزه بسیار رایج است. در دنیای تولید نوشیدنی، تهیه اصولی نوشیدنی‌ها نقشی حیاتی در ارائه طعم و کیفیت استثنایی به مصرف کنندگان دارد. 

2661f82cd1ba9172.16386413

محصول کربن فعال در نوشیدنی

تماس شرکت مبنا شیمی: 22264634-021

یکی از عناصر حیاتی که این فرآیند را متحول کرده است کربن اکتیو است. خرید کربن فعال در کارخانه‌های تولید نوشیدنی بسیار متداول است. 

کارخانه‌های مواد غذایی با بهره‌گیری از ویژگی‌های قابل توجه کربن فعال در نوشیدنی، راه‌های جدیدی از خلاقیت و کارآیی را باز کرده‌اند که منجر به افزایش طعم‌ها و مصرف ایمن‌تر می‌شود. در این مقاله دلایلی را بررسی می‌کنیم که چرا استفاده از کربن فعال در نوشیدنی ضروری است. 

تصفیه و فیلتراسیون نوشیدنی با کربن فعال - مبنا شیمی
تصفیه و فیلتراسیون نوشیدنی با کربن فعال – مبنا شیمی

کاربرد کربن فعال در نوشیدنی

در ادامه موضوع مورد بحث ” کربن فعال در نوشیدنی ” به کاربردهای این ماده در تولید انواع نوشیدنی پرداخته می‌شود. زغال فعال در دسته مواد شیمیایی تصفیه آب قرار دارد:

1. حذف ناخالصی‌ها: کربن فعال در تولید نوشیدنی برای حذف ناخالصی‌ها، بوها و مواد ناخواسته از آب و سایر مواد مایع استفاده می‌گردد. یعنی به عنوان یک عامل تصفیه عمل می‌کند.

2. حذف رنگ و بو: زغال اکتیو در از بین بردن رنگ‌ها و طعم‌های بدی که بر طعم و ظاهر نوشیدنی‌ها تأثیر می‌گذارد، موثر است. این امر در بهبود خواص ارگانولپتیک کلی محصول نهایی تاثیر دارد.

3. کافئین زدایی: کربن اکتیو اغلب در فرآیند کافئین زدایی قهوه و چای به کار می‌رود. این ماده به حذف انتخابی کافئین از نوشیدنی بدون تغییر قابل توجهی در طعم آن کمک می‌کند.

4. شفاف سازی: زغال فعال با حذف ذرات، جامدات معلق و ترکیبات مه آلود در شفاف سازی نوشیدنی‌ها تاثیر می‌گذارد. 

5. افزایش ماندگاری: کربن فعال در نوشیدنی می‌تواند با جذب آلاینده‌ها و ترکیباتی که باعث فساد یا زوال در طول زمان می‌شوند، به افزایش عمر مفید نوشیدنی‌ها کمک کند.

6. بهبود طعم: در کاربردهای خاص از کربن اکتیو برای بهبود مشخصات طعمی نوشیدنی‌ها با جذب ترکیبات طعم نامطلوب استفاده می‌شود که منجر به تجربه طعم بهتر و مطلوب‌تری برای مصرف کنندگان می‌شود.

تصفیه و فیلتراسیون نوشیدنی با کربن فعال 

وقتی نوبت به اطمینان از خلوص و شفافیت نوشیدنی‌ها می‌رسد، زغال اکتیو به عنوان یک عامل فیلتر عالی می‌درخشد. ساختار متخلخل آن ناخالصی‌ها و آلاینده‌ها از جمله بوها، رنگ‌ها و طعم‌های نامطلوب را جذب می‌کند. کربن فعال پودری بیشتر از نوع گرانولی در این صنعت کاربرد دارد.

با عبور نوشیدنی از فیلترهای کربن اکتیو، کارخانه‌های مواد غذایی بدون زحمت هرگونه مواد نامطلوب را از بین می‌برند و مایعی بکر باقی می‌ماند که طعم، عطر و ظاهر مورد نظر را به نمایش می‌گذارد. 

در واقع کربن فعال در نوشیدنی نقش حیاتی ایفاء می‌کند. 

حذف آلاینده‌ ها در نوشیدنی با کربن فعال 

نوشیدنی‌ها به‌ویژه آن‌هایی که از منابع طبیعی به دست می‌آیند، حاوی آلاینده‌های مختلفی هستند که در طول زمان خطراتی برای سلامتی ایجاد می‌کنند یا کیفیت نوشیدنی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. کربن فعال در نوشیدنی راه حل موثری برای مبارزه با چنین تهدیداتی ارائه می‌دهد.

این ماده با ظرفیت جذب قابل توجه بدون زحمت مواد زائد را جذب و حذف می‌کند. با حذف این آلاینده‌ها کارخانه‌های مواد غذایی با اطمینان، نوشیدنی‌هایی با کیفیت بهتر و زلال‌تر تولید می‌کنند. همچنین اعتماد مصرف‌کننده را به برندشان افزایش می‌دهند. کربن اکتیو جاکوبی 1000 با نوع گرانولی کاربردهای بسیاری در تولید انواع نوشیدنی دارد.

بهبود طعم نوشیدنی با کربن فعال

کیفیت یک نوشیدنی اغلب با طعم آن ارزیابی می‌شود. کربن اکتیو دارای توانایی منحصر به فردی برای افزایش طعم در صورت استفاده صحیح است. با از بین بردن ناخالصی‌ها و ترکیبات تند، تلخی، قابض بودن و سایر مزه‌های نامطلوب را از بین می‌برد. 

فرآیند تصفیه، به جوهر واقعی نوشیدنی اجازه می‌دهد تا طعم و ظاهری مطلوب بدست آورد. در نتیجه یک نوشیدنی خوش رنگ‌تر و لذت بخش‌تر حاصل شود. 

بهبود طعم نوشیدنی با کربن فعال - مبنا شیمی
بهبود طعم نوشیدنی با کربن فعال – مبنا شیمی

رنگبری و شفافیت نوشیدنی با کربن اکتیو پودری

 ظاهر نقش مهمی در ارائه نوشیدنی دارد و زغال فعال راه حل مناسبی را ارائه می‌دهد. کربن فعال در نوشیدنی، با قابلیت جذب عالی بسیار قوی و پایدار عمل می‌کند. بدون زحمت رنگ‌های طبیعی و مصنوعی را بیرون می‌کشد که ممکن است ظاهر نوشیدنی را تحت تاثیر قرار دهد. 

با بهینه‌سازی زلالیت، شفاف سازی و حذف رنگ‌های ناخواسته، زغال اکتیو به نوشیدنی‌ها جذابیت بصری فریبنده‌ای می‌دهد که تنها به تجربه حسی کلی می‌افزاید. کربن اکتیو جاکوبی 2000 با شکل گرانولی با کارایی بیشتر از نوع جاکوبی 1000 در تولید انواع نوشیدنی نقش دارد.

حذف بوی نامطلوب از نوشیدنی با کربن فعال

برخی از نوشیدنی‌ها ممکن است به دلیل ترکیبات خاص در طی فرآیند تخمیر یا تقطیر حاوی مقادیر کمی از بوی نامطبوع باشند. 

زغال فعال در کاهش و حذف این بوها موثر است. لذا تجربه حسی لذت بخش‌تری را در حین مصرف نوشیدنی تضمین می‌کند. 

آیا از کربن فعال برای تولید نوشیدنی های گازدار استفاده می‌شود؟

بله معمولاً در فرآیند تصفیه نوشیدنی‌های گازدار استفاده می‌شود. کربن فعال در نوشیدنی یک روش موثر برای حذف ناخالصی‌ها، بوها و طعم‌های بد و ترکیبات نامطلوب از نوشیدنی است. در مورد نوشابه‌های گازدار، زغال اکتیو به عنوان یک محیط تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که نوشیدنی از یک بستر یا کارتریج کربن اکتیو عبور می‌کند، ناخالصی‌های موجود در نوشیدنی روی سطح کربن جذب می‌گردند. ناخالصی‌ها شامل ترکیباتی مانند موادی که بر طعم، بو و کیفیت کلی نوشیدنی تأثیر می‌گذارند.

علاوه بر این، زغال اکتیو می‌تواند در حذف انتخابی برخی از رنگ‌ها که ممکن است در نوشیدنی وجود داشته باشد موثر باشد. با جذب انتخابی این مواد در ایجاد ظاهر شفاف نوشیدنی گازدار تاثیر دارد. استفاده از کربن فعال گرانولی در این صنعت رواج دارد.

به طور کلی استفاده از کربن فعال در فرآیند تصفیه در افزایش طعم، عطر و جذابیت بصری نوشیدنی‌های گازدار با کاهش ناخالصی‌های ناخواسته موثر است.

تصفیه عرقیات گیاهی با کربن فعال - مبنا شیمی
تصفیه عرقیات گیاهی با کربن فعال – مبنا شیمی

تصفیه عرقیات گیاهی با کربن فعال

در طول فرایند (عرق گیری) عصاره گیری گیاهی، احتمال وجود آلاینده‌ها یا مواد ناخواسته در محصول نهایی وجود دارد. این ناخالصی‌ها می‌توانند از حلال‌ها و رنگدانه‌های باقیمانده گرفته تا ناخالصی‌های جامد متغیر باشند. کربن فعال میله ای به ندرت در تولید نوشیدنی کاربرد دارد.

کربن فعال در نوشیدنی عرقیاتی قادر است مواد نامطلوب را جذب کند. در نتیجه این ماده عرق یا عصاره تمیزتر و خالص‌تری را به دست می‌آورد. 

فرآیند تولید معمولاً شامل افزودن کربن اکتیو به عرقیات گیاهی و پالایش است. به دلیل ماهیت متخلخل آن، زغال فعال دارای سطح وسیعی برای جذب می‌باشد. 

هنگامی که عرق استخراج شده با زغال فعال پالایش شد می‌توان آن را از فیلتر جدا کرد تا کربن از عصاره خالص شده خارج شود. در نتیجه این ماده ناخالصی‌ها را جذب می‌کند و عصاره گیاهی شفاف‌تر و زلال‌تری را به جا می‌گذارد.

این فرآیند معمولاً به عنوان “فیلتر کربن” یا “فیلتراسیون کربن اکتیو” شناخته می‌شود. توجه به این نکته ضروری است که اثربخشی تصفیه زغال اکتیو در عصاره‌های گیاهی ممکن است بسته به نوع و غلظت ناخالصی‌های موجود متفاوت باشد.

بنابراین ممکن است این فرآیند نیاز به بهینه سازی و متناسب با نیازهای خاص هر عصاره گیاهی داشته باشد. شرکت مبنا شیمی از واردکنندگان اصلی انواع کربن اکتیو با برندهای معروف و معتبر در ایران است.

سوالات متداول

آیا کربن اکتیو آب را سختی گیری می‌کند؟ 

خیر،نرم شدن آب نیز با فیلترهای AC امکان پذیر نیست. همچنین کلسیم، منیزیم، سدیم، میکروب‌ها، فلوراید و نیترات‌ها را نمی‌توان با فیلتراسیون AC حذف کرد. 

آیا کربن اکتیو آمونیاک را از بین می‌برد؟ 

این ماده همچنین می‌تواند کلر و برخی فلزات سنگین را از طریق فرآیندهای دیگر حذف کند. آمونیاک، نیتریت یا نیترات را از آب حذف نمی کند. همچنین تاثیری بر سختی یا قلیایی بودن آب ندارد.

چه چیزی را نمی‌توان با کربن اکتیو حذف کرد؟ 

این ماده بدون مواد منحصر به فرد یا فیلتراسیون خاص مکمل، قادر به حذف رادیونوکلئیدها. آلاینده‌های میکروبیولوژیکی از جمله باکتری‌ها، ویروس‌ها، کیست‌ها، کلیفرم‌ها، تک یاخته‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها نیست. علاوه بر موارد فوق فلزات سنگین، مس یا آهن را نیز حذف نمی‌‌کند.

5/5 - (9 امتیاز)

2 Comments

  1. آواتار رضا زاده

    سلام چه نوع کربنی برای نوشیدنی مناسبه؟

    • آواتار برزگری

      سلام نوع پودری گرید خوراکی کربن اکتیو مناسب است


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *