Skip to content

مضرات استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب

مضرات استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب

مضرات استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب

آنتی اسکالانت Antiscalant نوعی ماده شیمیایی افزودنی خاص است که به عنوان یک ضد رسوب در دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می‌شود. این ماده آلی به صورت مستقیم بر عملکرد بدن انسان تاثیر منفی می‌گذارد. در این مقاله می‌خواهیم به انواع مضرات استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب بپردازیم.

استفاده از آنتی اسکالانت بی کیفیت نه تنها بر سیستم داخلی بدن انسان مضر است، بلکه بر عملکرد دستگاه‌های تصفیه آب نیز تاثیر بدی می‌گذارد. از جمله این تاثیرات منفی می‌توان به گرفتگی فیلتر ممبران، افزایش رسوبات و جرم در داخل دستگاه، افزایش زمان تصفیه آب و… اشاره کرد.

از این رو باید هنگام خرید آنتی اسکالانت تنها به قیمت آن نباید دقت کرد. بلکه انتخاب محصول باکیفیت بر دیگر عامل‌ها اولویت دارد.

آنتی اسکالانت‌ها برای افزایش طول عمر دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی بسیار استفاده می‌شود و خیلی مهم است. هر چه از کیفیت آنتی اسکالانت کاسته شود، عملکرد این سیستم‌ها نیز کم خواهد شد.

دستگاه‌ تصفیه آب اسمز معکوس RO هنگامی که آغاز به فعالیت می کند، انواع مواد آلی و معدنی را از آب کثیف جذب می‌نماید. برای جرم گیری و جلوگیری از تشکیل کریستال‌های رسوب استفاده از آنتی اسکالانت در دستگاه اسمز معکوس الزامی است.

مضرات استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب

همه ما از هزینه‌های سرسام آور نگهداری دستگاه‌های صنعتی خبر داریم. عوامل زیادی بر عملکرد دستگاه‌ها موثر هستند. آب خامی که از دستگاه‌ تصفیه آب نیمه صنعتی و صنعتی عبور می‌کند دارای مواد معدنی، مواد آلی، فلزهای سنگین و انواع سموم است.

 برای جلوگیری از تجمع این آلاینده‌ها بر روی سطح تجهیزات، فیلترهای ممبران و غشا از آنتی اسکالانت استفاده می‌شود. اگر آنتی اسکالانتی که استفاده می‌نمایید کیفیت خوبی نداشته باشد، نه تنها برای سیستم مفید نخواهد بود بلکه ضرر زیادی به همراه خواهد داشت. 

گاهی برخی شرکت‌ها برای کاهش هزینه و افزایش درآمد خود آنتی اسکالانت بی کیفیت به مردم می‌فروشند. این نوع ضد اسکالانت‌ها به شدت بر کاهش عمر مفید دستگاه شما موثر است و از کیفیت عملکرد دستگاه نیز کم می‌کند.

علت این کار به درست رسوب زدایی نکردن آنتی اسکالانت بر می‌گردد. در نتیجه سیستم شما به همراه رسوب کار می کند. برای آشنایی با مضرات استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب بر عملکرد دستگاه‌های شما به موارد زیر دقت نمایید. آنتی اسکالانت فلوکن 260 یک ضد رسوب از نوع اسیدی و بسیار باکیفیت می‌باشد.

1- کاهش عمر فیلتر ممبران با افزایش تعداد شستشو

هر بار که از آنتی اسکالانت نامرغوب استفاده می‌نمایید، تعداد رسوب‌های کریستال شده در دستگاه شما افزایش می‌یابد. در نتیجه رسوب‌ها بر همه جای تجهیزات شما تجمع می‌یابند. به مرور زمان رسوب بر سطح غشای دستگاه جذب می‌شود و آن را مسدود می‌نماید. آنتی اسکالانت آویستا از نوع اسیدی یک ضد رسوب مرغوب می‌باشد.

این روند منجر به گرفتگی غشا می‌شود. در نتیجه دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی برای تصفیه درست آب نیاز به شستشوی مجدد خواهد داشت. این کار باعث گشادتر شدن لایه غشایی می‌شود و جداسازی املاح آب به درستی صورت نخواهد گرفت. دو مورد ذکر شده برای کاهش عمر مفید ممبران و غشای دستگاه کافیست.

متخصص‌ها توصیه می‌کنند برای افزایش راندمان دستگاه سالی دو یا سه بار اقدام به شستشوی دستگاه خود نمایید. اگر از آنتی اسکالانت نامرغوب استفاده میکنید تعداد شستشوی دستگاه را باید  افزایش دهید.

2- کاهش عملکرد دستگاه و افزایش فشار به پمپ دستگاه

رسوباتی که توسط آنتی اسکالانت به درستی را از بین نرود، بر روی غشای دستگاه تصفیه آب ته نشین می‌شود. به مرور زمان این رسوبات منجر به گرفتگی منفذهای غشا می‌شوند. همین مسئله میزان حجم ورودی آب خام را به داخل دستگاه کاهش می‌دهد. این کار سبب افت راندمان دستگاه تصفیه آب شما می‌شود و منجر به تولید پساب زیادی می‌شود. 

پمپ دستگاه تصفیه هنگام کار در چنین سیستمی نیاز به فشار بیشتری دارد. زیرا منافذ مسدود شده از ورود آب جلوگیری می‌کند. اگر تعداد این فشارها به مرور زمان افزایش یابد بر استهلاک دستگاه،  هزینه برق، هزینه تعویض و تعمیر دستگاه افزوده می‌شود. آنتی اسکالانت فلوکن 190 یک ضد رسوب از نوع قلیایی و بسیار با کیفیت است.

3- افزایش هزینه تعمیرات و نگهداری

آنتی اسکالانت با هدف افزایش طول عمر و راندمان بهتر دستگاه تصفیه آب استفاده می‌شود. اما اگر این ماده شیمیایی نامرغوب باشد، نتیجه عکس میشود. این ماده شیمیایی باعث کاهش بازدهی، خرابی‌های ناگهانی و تحمیل هزینه‌های زیاد دستگاه تصفیه می شود.

 مهمترین بخش افزایش هزینه‌های نگهداری دستگاه تصفیه مربوط به حفظ فیلترهای ممبران است. با تزریق آنتی اسکالانت بی کیفیت دستگاه شما به مرور زمان نیاز به تعویض فیلتر ممبران خواهد داشت و این به معنای افزایش هزینه برای شماست. آنتی اسکالانت جنسیس یک ضد رسوب از نوع خنثی و بسیار با کیفیت می‌باشد.

مقایسه دوز استفاده در آنتی اسکالانت با کیفیت و آنتی اسکالانت بی کیفیت

امروزه همه ما می‌دانیم که محصولات با کیفیت دارای طول عمر مفید بیشتری نسبت به محصولات بی کیفیت دارد. از این رو هزینه محصول با کیفیت از محصولات نامرغوب بیشتر است.

آنتی اسکالانت نامرغوب کیفیت کافی برای برآورد نیازهای دستگاه تصفیه آب را ندارد. در نتیجه برای افزایش کارایی دو برابر دوز آنتی اسکالانت مرغوب استفاده می‌شود.

این کار به معنای افزایش هزینه آنتی اسکالانت بی کیفیت است. هنگام خرید قیمت کم آنتی اسکالانت بی کیفیت خوشایند تر از آنتی اسکالانت مرغوب است. اما اگر دقت نمایید، خواهید دید که استفاده از دوز دو برابری آن هزینه بیشتری به همراه دارد. در کل هزینه آنتی اسکالانت نامرغوب از محصول با کیفیت بیشتر است. از طرفی ضد اسکالانت بی کیفیت عواقب بد دیگری نیز  به همراه دارد.

آنتی اسکالانت avista

آنتی اسکالانت آویستا نوعی از آنتی اسکالانت‌ها است. این محصول دارای مواد تشکیل دهنده مختلفی نسبت به دیگر نوع‌هاست. از این این نوع آنتی اسکالانت بیشتر برای رسوب زدایی انواع مواد معدنی و آلی، سولفات ها، کربنات‌ها، رسوبات سیلیکا و … استفاده می‌شود. از این رو برای تصفیه ی آب شهری و آب شور دریا ترجیح داده می‌شود. 

از این محصول برای رسوب زدایی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی نیز استفاده می‌شود. مهمترین نکته برای استفاده از این ماده شیمیایی، تعیین دوز مناسب تزریق به دستگاه تصفیه آب می‌باشد. کارشناسان برای اینکار استفاده از پمپ تزریق، دوزینگ پمپ یا پمپ مواد شیمیایی توصیه می‌کنند. تزریق مقدار درست این محصول به دستگاه تصفیه آب می‌تواند بر رشد راندمان و میزان خروجی آب شما تاثیر می گذارد.

هنگام تعیین میزان دوز مناسب برای این ماده باید به عوامل موثر توجه نمایید. از جمله به دبی آب ورودی به دستگاه، PH آب خام، مقدار املاح موجود در آب خام (سختی) و…

مضرات آنتی اسکالانت آویستا

در صورت استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب آویستا ممکن است با موارد زیر روبرو شوید:

 • ناهماهنگی PH آب ورودی با این آنتی اسکالانت
 • عدم سازگاری با جنس ممبران (ممکن است منجر به تجزیه ی سلولز یا پلی آمیدی غشای ممبران شود.)
 • عدم توانایی کنترل انواع رسوبات
 • افزایش دوز تزریقی ماده آویستا
 • افزایش تعداد دفعات شستشو
 • کاهش عمر مفید فیلتر ممبران و دستگاه

آنتی اسکالانت 260 FLocon

این محصول ضد رسوب نوعی آنتی اسکالانت بر پایه پلی کربوکسیلیک اسید است. این محلول نوعی آنتی اسکالانت‌ معتبر در کل دنیا است. آنتی اسکالانت فلوکن 260 باید محصول با کیفیت مطابق با استانداردهای بین المللی تولید شده باشد تا اثر موثری بر سیستم شما بگذارد. هر چه از کیفیت این محصول کاسته شود بیشتر به دستگاه تصفیه ضرر وارد می‌نماید. آنتی اسکالانت 260 فلوکن مرغوب مانع از افت عملکرد دستگاه تصفیه می‌شود و طول عمر ممبران سیستم شما را افزایش می‌دهد. تاثیر استفاده از آنتی رسوب 260 FLocon بی کیفیت عبارت است از:

 1. میزان آب تصفیه شده توسط دستگاه در هر دوره کاهش می‌یابد.
 2. میزان دوز تزریقی این ماده شیمیایی دوبرابر باید باشد.
 3. عدم کنترل رسوبات سنگین مثل محلول‌های آهنی
 4. کاهش تاثیر بر روی رسوبات سیلیکاتی
 5. تفاوت PH بین آب خام و آنتی اسکالانت 260 فلوکن
 6. افزایش هزینه نگهداری از دستگاه و خرید
 7. و…
مضرات آنتی اسکالانت فروکن 260

آنتی اسکالانت جنسیس

آنتی اسکالانت جنسیس Genesys ماده بی رنگ و شفاف است که در پیش تصفیه آب در سیستم‌ تصفیه آب اسمز معکوس و نانوفیلتراسیون‌ها استفاده می‌شود. این ماده شیمیایی یکی از انواع آنتی اسکالانت‌های موثر بر انواع رسوبات است.

این محلول در صورت باکیفیت بودن از فسفاته غلیظ تشکیل می‌شود و انواع رسوبات معدنی را به راحتی از بین می‌برد. ماده جنسیس مرغوب از کنده شدن غشاها و تشکیل رسوبات معدنی مثل آهن، منگنز، آلومینیوم و فلزات سنگین بر روی سطح غشا را متوقف می‌نماید. تاثیر استفاده از آنتی رسوب جنسیس نامرغوب عبارت است از:

 • کاهش طول عمر ممبران
 • عدم کنترل رسوبات، آهک و فلزات سنگین
 • کاهش میزان آب خروجی از دستگاه
 • افزایش تعداد دفعات شستشو دستگاه
 • آنتی اسکالانت جنسیس مرغوب غلیظ بوده و دوز کم برای تصفیه دوره‌ای دستگاه تصفیه آب و نانوفیلتراسیون کافیست اما محصول نامرغوب نیاز به چند برابر دوز تزریقی دارد. در نتیجه هزینه و محصول جنسیس افزایش می‌یاید.
 • افزایش استهلاک دستگاه
 • و…
مضرات آنتی اسکالانت جنسیس

خطرات آنتی اسکالانت نامرغوب برای بدن

آنتی اسکالانت نوعی ماده شیمیایی مضر برای بدن انسان است. اگر این محلول به صورت مستقیم با پوست انسان تماس پیدا کند، منجر به بروز التهابات پوستی و جای سوختگی می‌شود. از این رو بهتر است هنگام تماس با پوست، سریع با آب و شوینده قلیایی (صابون یا مایع ظرفشویی) شسته شود. در صورت رفع نشدن مشکل به بیمارستان مراجعه نمایید.

از استنشاق مستقیم این ماده شیمیایی اکیدا پرهیز کنید. زیرا بر سیستم تنفسی تاثیر بدی می‌گذارد. در صورت بو کردن این ماده شیمیایی به فضای باز عاری از آنتی اسکالانت مراجعه نمایید. سعی کنید چندین دفعه هوای آزاد را تنفس نمایید. اگر بیماری تنفسی دارید از اسپری یا دارو استفاده کنید و یا سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

هنگام جابه جایی این ماده شیمیایی از بسته بندی‌هایی مطمئن مثل گالن یا بشکه‌های مناسب درب بسته، برای حمل استفاده شود. 

از طرفی موقع کار با این ماده شیمیایی باید از عینک استفاده کنید. زیرا این ماده سمی قابلیت تصعید شدن را دارد و می‌تواند به صورت مستقیم بر چشم شما اثر کند. هنگام تماس مستقیم آنتی اسکالانت یا گازهای سمی حاصل از این ماده این ماده شیمیایی با چشم باید سریعا به بیمارستان مراجعه نمایید. تماس مستقیم ضد اسکالانت می‌تواند باعث از دست دادن بینایی شما شود.

موارد ایمنی برای کار با آنتی اسکالانت

در بخش قبلی با انواع خطرات جدی این محصول آشنا شدیم. از این رو برای کار با این ماده شیمیایی باید یکسری نکات ایمنی را با دقت رعایت نمایید. در صورت رعایت نکردن نکات زیر ممکن است زندگی خود را به خطر اندازید. موارد ایمنی که هنگام کار با آنتی اسکالانت باید رعایت کنید به صورت زیر است:

 • توجه کنید که این ماده شیمیایی بسیار سمی است و برای حمل و نقل نیاز به بسته بندی درست و درب بسته نیاز است.
 • هنگام کار از دستکش‌های عایق مواد شیمیایی و ضد اسیدی استفاده نمایید تا از تماس مستقیم این ماده شیمیایی جلوگیری کنید.
 • برای کار با این ماده از ماسک‌های فیلتر دار جهت دفع مواد شیمیایی استفاده نمایید تا مشکلات تنفسی برای شما ایجاد نشود.
 • حتما از عینک محافظ استفاده نمایید تا گازهای متصاعد شده از آنتی اسکالانت وارد چشم شما نشود.
 • از لباس‌های محافظ مواد شیمیایی و اسیدها استفاده کنید تا از تماس بدن با این ماده شیمیایی جلوگیری نمایید.

سخن آخر

آنتی اسکالانت نوعی مواد شیمیایی است و برای از بین بردن رسوب استفاده می‌شود. از این ماده آلی در صنعت برای کاربردهای زیادی استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد آنتی اسکالانت، استفاده در صنایع تصفیه آب و فاضلاب است. امروزه انواع تقلبی از این ماده شیمیایی در بازار یافت می‌شود که ملاحظات خرید و استفاده را به همراه دارد.

در صنایع از آنتی اسکالانت برای کاهش هزینه نگهداری و تعمیر استفاده می‌شود. در صورت استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب این کار نتیجه عکس می‌دهد و سرعت تصفیه آب را نیز کاهش می‌دهد. آنتی اسکالانت بی کیفیت بازدهی دستگاه شما را کاهش می‌دهد و استهلاک دستگاه شما را افزایش می‌دهد.

در این مقاله به ضرر‌های حاصل از خرید انواع آنتی اسکالانت بی کیفیت اشاره کردیم تا با آگاهی کامل اقدام به خرید این محصول نمایید.

هنگام استفاده از آنتی اسکالانت مرغوب و نامرغوب حتما نکات ایمنی را رعایت نمایید تا مشکلات جدی رخ ندهد.

شرکت مبنا شیمی یکی از برترین مجموعه های معتبر در زمینه ی واردات آنتی اسکالانت مرغوب از کشورهای خارجی می باشد. برای سفارش و خرید این محصول می توانید با شماره 22264634-021 می توانید تماس بگیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *