Skip to content

مدت زمان استفاده از کربن اکتیو

مدت زمان استفاده از کربن اکتیو

مدت زمان استفاده از کربن اکتیو

زغال فعال یکی از بهترین پاک کننده‌ها در جهان است. اما این محصول فقط تا زمانی دوام می‌آورد که کربن هنوز قادر به جذب ناخالصی‌ها باشد.

اگرچه زغال اکتیو جزو پر استفاده‌ترین ماده شیمیایی در صنعت است، اما برای همیشه ماندگاری ندارد. در سطح میکروسکوپی زغال فعال، تعداد زیادی سوراخ و شکاف است. این شکاف‌ها ذرات مضر و آلاینده‌ها را جذب می‌کند. 

معمولا مدت زمان استفاده از زغال اکتیو بیشتر بوده و در عین حال به عوامل مختلفی نیز بستگی دارد. مهمترین راه افزایش طول عمر کربن، انتخاب کربن اکتیو درست و خرید کربن فعال با کیفیت است. برای تهیه کربن اکتیو با کیفیت می‌توانید به مراکز معتبر همچون مبنا شیمی مراجعه کنید.

به مرور زمان زغال اکتیو از فیلتر کردن مداوم ذرات و آلاینده‌ها اشباع می‌شود. پس از احیا سازی چندین باره کربن دیگر کار خود را به درستی انجام نمی‌دهد. بنابراین لازم است که پس طی شدن مدت زمان استفاده از زغال اکتیو آن را تعویض کنید. در این مقاله می‌خواهیم به مدت زمان استفاده از کربن فعال و عوامل موثر آن بپردازیم.

آشنایی با زغال اکتیو

کربن فعال نوعی ماده شیمیایی متخلخل است که برای جذب انواع ذرات و مواد آلی کاربرد دارد. این ماده از انواع ماده اولیه تهیه می‌شود. مشهورترین ماده اولیه تولید کربن اکتیو زغال سنگ، چوب درختان و ضایعات گیاهی است. کربن فعال انواع مختلفی دارد. انواع آن براساس اندازه و شکل دانه به سه گروه کربن فعال پودری، کربن فعال گرانولی و کربن فعال میله ای تقسیم بندی می‌شود.

کربن در دماهای بسیار بالا فعال می‌شود. این باعث ایجاد منافذ ریز زیادی بر روی سطح دانه‌ها می‌شود. به همین دلیل، کربن فعال می‌تواند مانند یک اسفنج عمل کند. Activated carbon بو، طعم بد و عناصر مضر را تا زمانی که اشباع شود، به راحتی جذب می‌کند. این ماده برای جذب فلزات سنگین، جذب سموم و آلاینده استفاده می‌شود. مدت زمان استفاده از این محصول به عوامل زیادی بستگی دارد. در ادامه متن به آنها می‌پردازیم.

وقتی ماده اولیه به کربن تبدیل می‌شود، هیچ ناخالصی در داخل آن باقی نمی‌ماند. در نتیجه موادی که بتواند تجزیه شود در کربن فعال یافت نمی‌شود.

در صورتی که کربن شروع به جذب آلاینده کند باز هم می‌تواند آنها را رها نماید. اگر زغال فعال در بسته بندی معتبر و درب بسته در جای خنک نگه داشته شود، مدت زمان ماندگاری نامحدودی خواهد داشت.

از آنجایی که کربن بسیار جاذب است، نگه داشتن آن در فضای باز ممکن است در نهایت اثربخشی آن را کاهش دهد.

مدت زمان استفاده از کربن اکتیو در انواع مختلف کربن

خرید کربن فعال به دلیل عملکرد و بازدهی مطلوب در صنایع مختلف بسیار متداول است. اما کربن فعال نیز همانند سایر مواد طبیعی و صنعتی دارای عمر بهینه می‌باشد. اما برخلاف برخی از مواد قابلیت بازیابی دارد. در مباحث دیگر به این موضوع به تفصیل پرداخته شده است.

کربن فعال پودری یک جاذب بسیار توانمند است. به دلیل ساختار متخلخل و سطح وسیع برای تصفیه آب و جذب ترکیبات آلی و غیرآلی کاربرد دارد. این نوع از کربن غالباً از مواد آلی همانند پوسته‌های نارگیل ، پوسته‌های پسته و یا دیگر زاییده‌های طبیعی حاصل می‌شود.

کربن فعال گرانولی یک جاذب تصفیه کربن آلی است. این نوع از کربن فعال جهت تصفیه آب و غالباً در یک بستر ثابت استفاده می‌شود. این نوع از کربن فعال به شکل یک فیلتر در حذف برخی از مواد شیمیایی مانند سولفید هیدروژن یا کلر نقش موثری دارد. این مواد شیمیایی بو و مزه آب را تغییر می‌دهند. همچنین این نوع از کربن به‌ویژه آلاینده‌های آلی را از آب حذف می‌کند.

کربن فعال میله ای یا کربن فعال اکسترود شده یک جاذب فوق العاده برای کاربردهای فاز گاز است. استفاده در فاز گازی به دلیل عملکرد بالا و سطح متخلخل زیاد است. هر سه نوع کربن ذکر شده با هر عملکرد و شکل ظاهری دارای عمر مفید هستند. اما امکان بازیافت کربن فعال برای برخی از صنایع وجود دارد.

مدت زمان استفاده از کربن اکتیو چقدر است؟

برای زغال فعالی که استفاده نشده و خوب نگه داری شده است، تاریخ انقضا وجود ندارد. این محصول اگر بدون استفاده در معرض هوای آزاد باشد، ممکن است تخریب شود. برخی از مردم فکر می‌کنند که کربن فعال ماه‌ها دوام می‌آورد. بعضی دیگر نیز فکر می‌کنند که فقط چند روز طول می‌کشد. 

حقیقت این است که مدت زمان ماندگاری کربن فعال شما به چیزهای مختلفی بستگی دارد. مهمترین عامل تعیین کننده ی طول عمر مفید کربن فعال شما به نحوه نگهداری و انتخاب درست کربن  بر می‌گردد. مدت زمان استفاده زغال اکتیو در هر صنعت متفاوت از همدیگر است. برای مثال صنعت تصفیه آب نیاز به تعویض کربن سریع تری نسبت به صنعت شیمیایی دارد. زیرا دستگاه تصفیه آب در طول شبانه روز فعالیت می کند.

هر چه زمان بیشتری از کربن استفاده کنید، سریعتر کربن عمر خود را از دست می‌دهد. هنگامی که آن را در یک کیسه پلاستیکی یا کاغذی نگهداری می‌کنید، رطوبت می‌تواند وارد منافذ ریز شود. اگر بسته بندی فویل باشد، می‌توان آن را همانطور که هست، نگهداری کرد.

در صورتی که از یک کیسه پلاستیکی برای بسته بندی استفاده می‌کنید، آن را در یک ظرف دربسته نگهداری نمایید. 

اگر کربن فعال شما به تعداد دفعات زیاد استفاده شود. یا هربار که استفاده می‌کنید، محلول بسیار کثیف و پر از آلاینده است، از عمر آن کاسته می‌شود.

اگرچه کربن فعال یکی از جاذب‌ترین فیلترها است، اما هر چه بیشتر فعالیت کند، منافذ ریز سریعتر مسدود می‌شوند. در نهایت، بسیاری از منافذ مسدود می‌شوند و نمی‌توانند چیزی را جذب کنند. وقتی این اتفاق می‌افتد، کربن فعال شما قدرت خود را از دست می‌دهد. بسته به بار زیستی موجود در محلول، باید کربن فعال خود را هر چند وقت یکبار تعویض کنید.

عوامل موثر بر مدت زمان استفاده کربن اکتیو

عوامل مختلفی می‌توانند بر طول عمر کربن فعال شما تاثیر بگذارند. در اینجا چند ​​عامل مهم اشاره می‌کنیم.

سطح آلودگی

اگر فاز مایع یا گاز شما بسیار کثیف است، کربن فعال شما دائما با سطح بالایی از آلودگی مواجه می‌شود. در نتیجه، زغال اکتیو شما به طور مداوم برای تمیز نگه داشتن فاز مایع یا گاز کار می‌کند. کار مداوم باعث سریعتر اشباع شدن کربن فعال می‌شود.

کیفیت کربن اکتیو

کیفیت زغال فعال، از جمله مساحت سطح، تخلخل داخلی و توان جذب، تاثیر مستقیمی بر طول مدت استفاده دارد. زغال فعال با کیفیت بالا توانایی جذب و نگهداری آلاینده‌های بیشتر دارد. کیفیت کربن فعال با سطح زغال فعال و چگالی کربن تعیین می‌شود. هر چه ساختار کربن با دقت ساخته شود، کیفیت افزایش می‌یابد. کربن‌های با کیفیت طول عمر مفید بیشتری دارند.

اندازه کربن فعال

اندازه کربن فعال شما با توجه به دستگاه و نحوه کار شما تعیین گردد. این عمل  بر طول عمر زغال اکتیو تاثیر می‌گذارد. اطمینان حاصل نمایید که زغال اکتیو در اندازه‌های متناسب با دستگاه خود تهیه نمایید.

عوامل موثر بر مدت زمان استفاده از کربن اکتیو


نوع آلاینده‌ها

نوع آلاینده‌ها و مواد مضر موجود در فاز گاز یا مایع، تاثیر مستقیم بر طول مدت استفاده زغال دارد. آلاینده‌های مختلف با زغال فعال شما واکنش می‌دهد و سریعاً این محوصول اشباع می‌شود.

میزان استفاده

مقدار آب یا سیالی که از فیلترهای زغال فعال عبور می‌کند، تأثیر زیادی بر طول مدت استفاده دارد. استفاده بیشتر منجر به سریع‌تر اشباع شدن زغال می‌شود.


شرایط عملکرد

شرایط فیزیکی و شیمیایی محیطی مانند دما، فشار و pH، می‌تواند تأثیر بر طول مدت کارایی زغال فعال داشته باشد. محیط‌های با دما و فشار بالا ممکن است باعث تخلیه زغال فعال شود.


پیش‌تصفیه

استفاده از فیلترها یا روش‌های پیش‌تصفیه (مانند فیلترهای مکانیکی یا مخازن رسوب‌گیر) می‌تواند از کمک به جلوگیری از اشباع زغال فعال و افزایش طول مدت استفاده زغال کمک کند.

فعال سازی منظم

فعال سازی منظم زغال فعال باعث حفظ کارایی فیلتر و تجهیزات تصفیه می‌شود. به طور دوره‌ای زغال فعال را فعال کنید تا از کیفیت تصفیه بالا و طول مدت استفاده ادامه‌یابی بهره‌برده شود.
به طور کلی، طول مدت استفاده زغال فعال به مجموعه عواملی که بالا ذکر شد بستگی دارد. بهترین عملکرد و افزایش طول عمر زغال فعال با انتخاب درست زغال و رعایت شرایط مناسب کار با آن حاصل می‌شود.

مدت زمان استفاده زغال اکتیو چه زمانی تمام می‌شود؟

هنگامی که زغال اکتیو در معرض فاز مایع یا گاز قرار می‌گیرد، شروع به جذب ذرات می‌کند. 

تصور کنید یک حیاط دارید و 100 سوراخ در حیاط حفر شده است. به طور متناوب در طول روز، شخصی که در حال خرید است، متوجه سوراخ‌ها می‌شود. این شخص خریدها را در گودال ها می‌ریزد. در ابتدا، این شخص کار زیادی انجام نمی‌دهد. شما سوراخ‌های زیادی دارید و فضای زیادی برای پر کردن دارید. با گذشت زمان، اما، این حفره‌ها شروع به پر شدن می‌کنند. چند هفته یا چند ماه بعد، برخی از آن سوراخ‌ها ممکن است تا حدی یا حتی به طور کامل پر شوند.

زغال اکتیو نیز به همین صورت است. تعداد زیادی سوراخ ریز دارد که می‌تواند اشیا را جذب کند، اما هرچه مدت طولانی تری در معرض فاز مایع یا هوا باشد، مواد بیشتری را به طور غیر فعال جذب می‌کند. با احیای کربن فعال مجدد می‌توانید دوباره از کربن فعال استفاده نمایید. اما برای احیای دوباره کربن باید در معرض مواد شیمیایی یا گرمای بالا قرار گیرد.

این کار به مرور زمان منجر به تغییر شکل کربن می‌شود. از طرفی با گذشت زمان کارایی کربن فعال کاهش می‌یابد. در نتیجه پس از چندبار فعال سازی کربن دیگر زغال فعال شما کار نمی‌کند. در نتیجه طول عمر مفید زغال اکتیو تمام می‌شود.

نشانه‌های اتمام مدت زمان استفاده کربن فعال

زمانی که کربن فعال شما اشباع می‌شود، نیاز به احیا سازی مجدد دارد. اما پس از اتمام طول عمر مفید دیگر با احیا سازی نیز به زندگی بر نمی‌گردد. ما بدون میکروسکوپ قادر به دیدن تغییر شکل کربن نخواهیم بود. 

نشانه‌های اتمام مدت زمان استفاده کربن فعال

هیچ شاخص خاصی وجود ندارد که به طور مستقیم به ما بگوید مدت استفاده زغال اکتیو به پایان رسیده است. اما نشانه‌هایی از کار نکردن کربن می‌تواند به ما کمک کند. برخی از نشانه‌های اتمام مدت زمان استفاده کربن فعال به صورت زیر است:

 • تغییر نکردن محصول: یکی از برجسته‌ترین شاخص‌ها تغییر در طعم یا رنگ آب آشامیدنی شما است. اگر این اتفاق افتاد، احتمالاً زمان آن رسیده است که کارتریج‌های کربن خود را بررسی کنید. 
 • کاهش کیفیت تصفیه: اگر مشاهده کنید که کیفیت تصفیه آب یا هر ماده ای که تصفیه می‌کنید، کاهش یافته است. یا می‌بینید آلاینده‌ها و ذرات مضر به طور مشخص در آب یا سیال حضور دارند. نشان دهنده زمان تعویض کربن فعال است.
 • بوی نامطبوع: اگر آب تصفیه‌شده یا سیالی که از فیلتر عبور می‌کند، بوی نامطبوع یا عجیبی دارد، این ممکن است به اشباع کربن فعال و نیاز به تعویض آن اشاره کند. فیلترهای کربن فعال، معمولا بوی شیرین مشخصی دارند. ناتوانی شما در درک این بوی شیرین یا کاهش شدید بوی هوای مطبوع، نشانه اصلی این است که فیلتر شما نیاز به تعویض دارد. 
 • رسوبات ظاهری: اگر رسوبات، رنگ یا مواد غیرمعمول در سیال تصفیه‌شده دیده می‌شوند، باید سریعا کربن خود را مجدد احیا کنید. راه حل دیگر تعویض کربن اکتیو است.
 • کاهش دبی آب یا سیال: اگر دبی آب یا سیالی که از فیلتر عبور می‌کند، به طور محسوس کاهش یابد، این ممکن است به اشباع کربن فعال و انسداد آن توسط آلاینده‌ها اشاره کند.
 • حرکت کند دستگاه: عملکرد کندتر دستگاه و گیر کردن احتمالی دستگاه می‌تواند نشان دهد که کارتریج‌های فیلتر شما نیاز به بازرسی و تعویض دارند.
 • معیارهای تستی: در برخی موارد، تست‌های شیمیایی یا فیزیکی می‌تواند نشان دهنده اشباع زغال فعال باشد. این تست‌ها با تجهیزات و روش‌های مشخص انجام می‌شوند و نتایج به شما کمک می‌کنند تا وضعیت زغال فعال را ارزیابی کنید.

توصیه می‌شود که همواره به کربن فعال خود و تجهیزات تصفیه کننده دقت نمایید. در این صورت سریعا می‌توانید پی به نشانه‌های اتمام مدت زمان استفاده کربن فعال ببرید.

روش‌های افزایش مدت زمان استفاده از کربن فعال

زمان اتمام کربن فعال به عوامل زیادی بستگی دارد. با انجام چند ترفند کوچک می‌توانید مدت زمان استفاده زغال اکتیو را افزایش داد. برای افزایش طول عمر مفید زغال فعال و بهره‌برداری بهینه از آن، می‌توانید به نکات زیر توجه کنید:

 1. پیش‌تصفیه مناسب: استفاده از فیلترها یا روش‌های پیش‌تصفیه مناسب می‌تواند از اشباع سریع زغال فعال جلوگیری کند. مثلاً از فیلترهای مکانیکی برای حذف ذرات معلق استفاده کنید.
 2. تنظیم دبی: استفاده از دبی مناسب فاز مایع یا گاز که از زغال عبور می‌کند، می‌توانید به جلوگیری از اشباع زیاد زغال کمک نمایید. با این روش شما از کربن فعال خود به درستی نگهداری می‌نمایید.
 3. تنظیم شرایط فرآیند: شرایط فیزیکی و شیمیایی محیطی مانند دما، فشار و pH تاثیر مستقیم بر طول مدت کارایی زغال دارد. حفظ شرایط محیطی مناسب کربن فعال باعث افزایش مدت زمان استفاده از زغال می‌شود.
 4. نگهداری منظم: زغال فعال نیاز به نگهداری منظم دارد. از انسداد زغال با آلاینده‌ها و ذرات معلق پیشگیری کنید. بر اساس میزان آلاینده‌ها، ممکن است نیاز به احیا سازی مکررتر زغال داشته باشید.
 5. پیگیری مستمر: با پیگیری مستمر و بررسی کیفیت تصفیه آب یا سیال توسط زغال فعال، می‌توانید زمان مناسب تعویض زغال را تشخیص داده و از کارایی بهینه استفاده کنید.
 6. استفاده از کربن کیفیت بالا: انتخاب زغال فعال مناسب رابطه مستقیمی بر زمان استفاده کربن می‌گذارد. برای مثال کربن فعال پودری خوراکی نسبت به کربن فعال پودری صنعتی سختی کمتری دارد اما قابل خوردن است. هر نوع کربن فعال دارای ویژگی منحصر به فرد خود است. از این رو هر کربن در جایگاه خود طول عمر مفید بیشتری دارد.
 7. استفاده در محدوده ظرفیت: زغال فعال با محدوده ظرفیت خود بهترین عملکرد را ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، زغال فعال را در محدوده ظرفیت تعیین شده توسط تولید کننده استفاده کنید.
روش‌های افزایش مدت زمان استفاده از کربن فعال

 نتیجه گیری

کربن فعال یکی از منحصربه‌فردترین ماده شیمیایی در صنعت تصفیه است. یک گرم کربن معمولاً بیش از 1000 متر مربع سطح دارد. یکی دیگر از مزایای کربن این است که قابلیت استفاده چندین باره دارد. اما این ماده شیمیایی نیز مدت زمان استفاده محدود دارد.

طول عمر کربن فعال به عوامل زیادی بستگی دارد. مهمترین راه افزایش طول عمر کربن، انتخاب کربن اکتیو درست و خرید کربن فعال با کیفیت است. برای تهیه کربن اکتیو با کیفیت می‌توانید به مراکز معتبر همچون مبنا شیمی مراجعه کنید. برای انتخاب مناسب‌ترین کربن اکتیو می‌توانید از تیم متخصص مجموعه مبنا شیمی مشاوره رایگان دریافت نمایید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *