Skip to content

تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ایی

تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ایی

تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ایی

کربن‌های فعال گرانولی و کربن‌های فعال میله‌ایی هر دو از انواع زغال فعال هستند. تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ایی در ساختار و کاربرد آن‌ها است. کاربرد زغال اکتیو گرانولی بیشتر در صنعت تصفیه آب و فاضلاب است. اما مصرف کربن اکتیو میله‌ایی بیشتر در تصفیه هوا و گاز و بخارات صورت می‌پذیرد.

کربن فعال گرانولی در واقع به صورت توده‌ایی از ذرات، در اندازه‌ها و اشکال مختلف وجود دارند. این ذرات به شکل مجزا در ماتریسی چسبنده قرار می‌گیرند. برای حذف آلاینده‌های محلول در محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل سطح وسیع و ظرفیت جذب خوب، این نوع کربن در مقایسه با نوع میله‌ایی برای تصفیه آب و استخراج مواد محلول بسیار موثرتر است.

در مقابل کربن‌ اکتیو میله‌ایی بصورت سیلندرهای باریک و بلند طراحی شده‌اند. این نوع از کربن فعال به دلیل شکل ظاهری بسیاری از جریان‌های گازی را به خوبی پالایش می‌کند. در نتیجه اگر قصد شما تصفیه هوا، گاز و بخار است می‌بایست از زغال فعال میله‌ایی استفاده کنید.

تشابه و تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ایی

با وجود تفاوت کربن فعال گرانولی با کربن فعال میله‌ ای ، دارای برخی تشابهات نیز هستند. این دو نوع زغال فعال هر دو به‌منظور جذب آلاینده‌ها و تصفیه محیط استفاده می‌شوند. بصورت دانه‌های جامد و با ساختار متخلخل عرضه می‌شوند. اما تشابه‌های اصلی بین این دو نوع زغال اکتیو به شکل و ساختار آنها مربوط می‌شود. این موارد عبارتند از:

1.      جذب آلاینده‌ها: هر دو نوع زغال فعال برای حذف آلاینده‌های گازی و محلول خاصیت جذب بالایی دارند. ساختار متخلخل این کربن‌ها سطح وسیعی برای تماس با ذرات آلاینده میسر می‌سازد. بنابراین مواد آلی و شیمیایی به راحتی جذب می‌شوند.

2.      استفاده در صنایع: از هر دو نوع در بسیاری از صنایع استفاده می‌کنند. مثلاً تصفیه آب و فاضلاب، تصفیه هوا و گاز، صنایع داروسازی و صنایع شیمیایی.

اما اصلی‌ترین تفاوت زغال فعال گرانولی با زغال فعال میله‌ایی در شکل و ساختار آن‌ها تعریف می‌شود. این تفاوت‌ها عبارتند از:

1.      شکل ظاهری و اندازه: کربن فعال گرانولی با سایز بین 0.5 الی 2.4 میلی‌متر طراحی می‌شود. در حالیکه کربن فعال میله‌ایی با سایز مابین 0.8، 2، 4 الی 8 میلی‌متر و طول بین 10 الی 25 میلی‌متر در دسترس است.

2.      حجم تخلخل: زغال فعال گرانولی به دلیل سطح وسیع و حجم تخلخل بالا در ایجاد تماس موثر با آلاینده‌ها تاثیر بیشتری دارد. در حالیکه زغال اکتیو میله‌ایی در مقایسه با نوع گرانولی دارای سطح و حجم تخلخل کمتری است.

3.      کاربردها: به دلیل تفاوت در شکل و ساختار هر کدام از آنها، دارای کاربردهای خاص خود هستند. با اینکه هر دو در نقش جاذب و فیلتر عمل می‌کنند. اما کاربرد نوع گرانولی در تصفیه آب و پساب و کاربرد نوع میله‌ایی در تصفیه هوا، گاز و بخارات است.

برای بررسی قیمت و خرید کربن فعال می‌توانید به صفحه مربوطه در سایت مراجعه نمایید.

هلدینگ مبنا شیمی

مقایسه و تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ایی

در مقایسه چند تفاوت زغال اکتیو گرانولی با زغال فعال میله‌ایی می‌توانیم به پاره‌ایی توضیحات بسنده کنیم. اصلی‌ترین کاربرد کربن اکتیو میله‌ای یا استوانه‌ای، تصفیه هوا و حذف ذرات آلاینده موجود در آن است. به دلیل توانمندی زیاد این ماده در جذب یون‌هایی با بار منفی و ایجاد ارتباط پیوند قطبی مابین آنها، از این نوع کربن در تجهیزات تصفیه هوای صنعتی و خانگی استفاده می‌شود.

در مقابل زغال اکتیو گرانولی که شامل سایز بزرگ‌تری است، اغلب در تصفیه ‌خانه‌های بزرگ کاربرد دارد. این نوع از کربن فعال به عنوان بستر پالایش در تصفیه خانه‌های فاضلاب و آب استفاده می‌گردد. این بستر مانع از عبور ذرات با سایزهای درشت می‌شود. لذا بسیاری از ذرات، مواد و آلاینده‌هایی که مسبب تغییر بو و رنگ هستند را جذب می‌کند. به همین دلیل کیفیت آب خروجی تصفیه خانه ارتقا پیدا می‌کند. علاوه بر موارد فوق این ماده برای گند‌زدایی و تصفیه فاضلاب نیز استفاده می‌شود.

گرانول‌های درشت کربن برای مهار و کنترل سولفید هیدروژن فاضلاب شهری و سایر بوها استفاده می‌شود. این نوع از کربن فعال جریان‌های گاز را بدون مانع از بسترهای کربنی عبور می‌دهد. متعاقباً این پروسه موجب کاهش استفاده از فن‌ها و انرژی زیاد برای دمیدن جریان‌های گاز در بسترهای تنگ می‌شود.

آیا تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ای در کاربرد آنها موثر است؟

خصوصیات منحصر به فرد زغال فعال موجب شده تا در صنایع تصفیه آب و هوا کاربرد گسترده‌ای داشته باشد. در واقع از زغال اکتیو به عنوان فیلتراسیون برای جذب و در نهایت حذف آلاینده‌ها استفاده می‌شود. تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ایی در گذشته نیز در ارتباط با کاربرد آنها بوده است. شرح موارد به ترتیب زیر است:

کربن اکتیو در تصفیه هوا

 در دوران جنگ جهانی دوم، از زغال فعال میله‌ایی در ماسک‌های سربازان برای محافظت از آنها در برابر آلودگی‌ها و تنفس راحت‌تر استفاده می‌شد؛ این موضوع موجب شد تا برای حذف بوی ناخوشایند، ترکیبات آلی فرار، دی اکسید کربن، گازهای مضر و… فیلترهای کربنی در تجهیزات تصفیه هوا تعبیه شود.

کربن فعال در تصفیه هوا
تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ایی 4

کربن فعال در تصفیه آب

 در صنعت تصفیه آب و پساب، برای حذف ذرات معلق و آلاینده‌های آب از کربن فعال گرانولی به عنوان فیلتر استفاده می‌شود. فیلترهای کربنی در تجهیزات تصفیه آب خانگی برای از بین بردن بو و طعم، برخی فلزات سنگین، مواد شیمیایی سرطان زا و… به‌کار می‌روند.

 این فیلترها شامل انواع فیلترهای کربن گرانول، بلاک و پست کربن هستند. زغال اکتیو علاوه بر تصفیه آب خانگی در تصفیه فاضلاب و به صورت صنعتی هم کاربرد گسترده‌ایی دارد. کیفیت کربن اکتیو در صنعت تصفیه آب مهم ترین ملاک برای خرید آن است.

کربن فعال در تصفیه آب

زغال فعال در پتروشیمی

در صنایع پتروشیمی از کربن فعال میله‌ایی برای جذب گاز استفاده می‌شود. با قرار گرفتن آنها در دمای بالا، امکان دفع گاز را مهیا می‌سازد. این پروسه برای ذخیره‌سازی گاز، در مقایسه با سایر روش‌ها دارای صرفه اقتصادی است. به همین سبب کاربرد بسیار بالایی دارد. علاوه بر این، فیلترهای زغال فعال برای خالص‌سازی گاز هم کاربرد دارند. لذا با استفاده از آنها بخارات نفتی، بو و سایر هیدروکربن‌ها حذف می‌شوند.

کربن فعال در پتروشیمی
تفاوت کربن اکتیو گرانولی با کربن اکتیو میله‌ایی 5

کربن اکتیو صنعت فضانوردی

این ماده در سیستم‌های پشتیبانی حیات اولیه لباس فضایی کاربرد دارد. فیلترهای کربن اکتیو برای محفوظ نگه داشتن گازهای رادیواکتیو از کندانسور توربین راکتور آب جوش هسته‌ای استفاده می‌شود. هوای خروجی کندانسور حاوی گازهای رادیواکتیو، در بسترهای بزرگ زغال فعال این گازها را جذب می‌کند. این ماده، گازها را که سریعاً به گونه‌های جامد غیر رادیواکتیو تجزیه می‌شوند را حفظ می‌کند. مواد جامد در ذرات زغال اکتیو محبوس می‌شوند اما هوای فیلتر شده از آن گذر می‌کند.

سوالات متداول

کربن اکتیو مورد استفاده در استخراج طلا از چه نوعی است؟

کربن فعال مورد استفاده در استخراج طلا و بازیافت طلا از نوع گرانولی می‌باشد.

فیلتر کربن گرانول در کدام مرحله از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می‌شوند؟

فیلترهای کربن گرانول و کربن بلاک با قرار گرفتن در مرحله دو و سوم تصفیه آب به عنوان پیش‌تصفیه استفاده می‌شوند. عملکرد اصلی آنها در حذف بو و طعم موجود در آب است.

ترکیب کدام فرآیندها در تصفیه آب آشامیدنی بکار می‌رود؟

در تصفیه آب آشامیدنی ترکیبی از انعقاد ته نشینی و فیلتراسیون برای تامین آب سالم بکار می‌رود. مهم‌ترین عملکرد کربن فعال تصفیه آب است.

5/5 - (2 امتیاز)

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *